Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü

Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü
Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü

Bankalara ve finansal kuruluşlara kredi ve kredi kartı ürünlerinin başvuruları esnasında bankalar tüketicilerin ilk olarak kredi notlarını sorgulamakta ve bu kredibilite durumuna göre başvuruların olumlu ya da olumsuz yanıtlanacağı hakkında bir ön eleme gerçekleştirmektedirler. Kişilerin ve kurumların kredibilite durumları ve kredi risk durumları ne kadar yüksek olursa başvurularının olumlu yanıtlanabilme olasılığı da aynı oranda artış göstermektedir. Bu duruma bağlı olarak da kredi notu seviyesinin düşük olması durumunda da başvurunun olumsuz yanıtlanması kaçınılmaz olmaktadır. Pek çok finansal çalışmalarda ve özellikle bankalar ile olan çalışmalarda özenle dikkat edilmekte olan kredi notları bir sonraki finansal yaşantı ve işleyiş içerisinde değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle bankalar ile yapılan çalışmalar esnasında kredi notu skorajlarının seviyesine özen gösterilerek çalışmaların yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle kullanılan kredi ve kredi kartlarının ödeme disiplinlerine ve alışkanlıklarına özen gösterilmesi bir sonraki kredi başvurusunun olumlu yanıtlanmasına yardımcı olabilmektedir. Ancak geçmiş dönemlerde kullanılmış olan bankacılık ürünlerinin ödemelerinde sorunlar yaşayan ve bu nedenden kaynaklı olarak kredi notunun düşmesine sebep olan kişilerin bir sonraki ürünlerde yapmış olduğu müracaatlarda olumsuz yanıt alması kaçınılmaz olmaktadır.

Bankalara ve finansal kuruluşlara yapılan kredi başvurularının değerlendirilmesi aşamasında ele alınmakta olan kredi notları ödeme performansları ve finansal çalışmaların yanı sıra pek çok etkenden de olumlu ya da olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Düzenli yapılan ödeme performanslarının kredi notunun yükselmesine neden olduğu gibi aksatılmış ve geciktirilmiş ödemelerin olumsuz etki bırakmasının yanı sıra pek çok bankaya yapılan kredi başvurularından alınan olumsuz yanıtlar da kredi notunu düşürebilmektedir.

Çok başvuru yapmak kredi notunu düşürür mü sorusuna net bir yanıt vermek gerekir ise; bankalara üst üste yapılan ve bu müracaatlardan alınan olumsuz yanıtlar kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kişilerin ve tüketicilerin kredi başvurusundan önce kendi kredi notlarını sorgulamaları ve aylık gelir durumlarına göre hesaplamalar yaparak kullanabilecekleri kredi tutarına göre kredi başvurularını gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan