Darbe Girişimi Sonrası Banka Kredi Kartı ve Kredi Borçları

Darbe Girişimi Sonrası Banka Kredi Kartı ve Kredi Borçları
Darbe Girişimi Sonrası Banka Kredi Kartı ve Kredi Borçları

15 Temmuz 2016’da ülkemizde, bir grup askerin yapmaya çalıştığı darbe girişimi sonrası, insanların aklına ilk gelen bankalardaki borçlarının ne olacağı yönünde. Bizde uzmanlarımızdan toparladığımız bazı bilgilerle darbe girişimi sonrası banka kredi kartı ve kredi borçları ile ilgili daha önce darbe girişimi veya darbe yaşamış ülkelerde olan durumu analiz ederek sizlere bu makaleyi hazırlamayı uygun bulduk. Önce 15 Temmuz 2016 günü yaşanan darbe girişimi ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bilindiği gibi, Türk Silahı Kuvvetleri içerisinde bir grup, öncelikle akredite yapılan gazetecilere e-mail üzerinden ülke yönetimine el koyulduğunu açıklaması sonrası Başbakan Binali Yıldırım “Bu bir kalkışmadır, darbe değildir” açıklamasını yapmıştı. 1980’den sonra 36 yıl sonra ilk defa yapılan bu darbe girişiminde, iki boğaz köprüsü saat 21:30 sularında anadoludan avrupaya geçiş yönü kapatılmak üzere ankara semalarında savaş uçaklarının uçurulmasıyla başlamıştı. TBMM, Cumhurbaşkanlığı ve MÜT binalarının üzerinden 100 metre seviyelerine kadar inerek alçak uçuş yapan F-16 jetleri sonrası MİT’den askeri helikoptere ateş açılması ile devam etmişti.

Bu aşamada haber siteleri ve televizyonlardan durumu öğrenen vatandaşlar, hızla marketlere, manavlara ve bankalara koşarak mevduatlarını güvence altına alarak evlerine erzak yığmaya başlamıştı. Bu aşamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı sokağa, demokrasiye daveti sonrası sokağa çıkan vatandaşlarımız, hem demokrasiyi hem de bu süreçte ve sonrasında var olan banka borçlarının ne olacağını düşünmeye başladı.

En son mısır’da yaşanan darbe sonrası, faizler çok yüksek oranlara çıkmış, tüm vatandaşın var olan borçları katlanmış ve işsiz kalan vatandaş borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Bu süreçte borç tahsil edemeyen bankalar, yüksek borçluları olan özel şirketleri zorlayarak borç tahsil etmeye çalışmış ve bir çok şirketin borçlardan dolayı iflas etmesi neticesinde ekonomi yerle bir olmuştur. Bu aşamada vatandaş borçlu, banka alacaklı, şirket borçlu, banka alacaklı ve en son bankalar birer birer kapanmaya başlamıştı.

Şu aşamada görünen o dur ki darbe girişiminde yani bu aşamada bankalar borçlarını tahsil edemeyecek durumdadır. Kaos ortamında var olan mevduatını vatandaş da banka yatırmak istemeyecek, yatıramayacak ve var olan kredi kartlarını da sonuna kadar kullanarak daha da borçlanacaktır. Uzmanlarımızın önerisi, standart hayat şartlarına devam etmek adına borçların zamanında ödenmeye çalışılması, borç taksitlerinin aksatılmadan ödenmesi yönündedir.

Aksi durumda yaşanan kaos ortamının sona ermesi sonrası çok yüksek faiz oranları ve borç miktarlarıyla karşı karşıya kalan vatandaşların, mal varlığı ve mevduatlarına icra kanalıyla el koyulmasından, banka kredi notu sicillerinin bozulmasına, 5 yıldan 10 yıla kadar bankalarla yeniden çalışamayacak duruma gelmelerine kadar vatandaşlarımızı bir çok sorun bekleyecektir. kredinotum.com ailesi olarak ülkemiz için demokrasinin kazanması, darbe girişimini yapan teröristlerin en kısa sürede cezalandırılması ve hayat şartlarının olağan akışına dönmesini en kısa sürede bekliyoruz. Tüm ziyaretçilerimize iyi ve borçsuz günler dileriz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan