Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Hükümetin seçim vaatlerinden birisi olan devlet destekli evlilik kredisi 2017 itibariyle yeni yönetmeliğe göre 4 kararname ve 1 yönetmelik olarak resmi gazetede yayınlandı. Buna göre 3 yıl boyunca para biriktiren evli çiftlere veya evlenmek isteyen erkek – bayanlar için 5 yıl boyunca para biriktirme zorunluluğu ile 27 yaş üst sınırı getirildi.

Buna göre, daha önce evlenmiş olup 27 yaşını aşmayan gençler herhangi bir bankaya giderek mevduat hesabı açtırmak üzere çeyiz hesabı açtırarak minimum 3 yıl boyunca para biriktirmeleri gerekmektedir. Bu miktar 100 TL alt limit 1000TL üst limittedir.

Bekâr erkek veya bayan vatandaşlar da evlenmeden önce birikim yaparak evlenme yardımı alabilmeleri için minimum 5 yıl birikim şartı getirilmiş olup 18 yaşından küçükler için de bu yardım alınabilecektir.

Bu yardımın 18 yaşından küçüklerin alabilmesi için velilerinin hesap açtırmaları gerekmektedir. Şartlardan diğerleri; 27 yaşını aşmamış olmak, ilk defa evleniyor olmak, düzenli olarak 3 yıl boyunca çeyiz hesabında 100 TL alt limit 1000TL üst limitle birikim yapmak ve en fazla 3 kere birikim tarihini geciktirmek gerekmektedir.

Ödemelerin aksatılmaması gerekmekte olup 3 kereden fazla aksatılan ödemelerde yardım kesilecektir. Evlenme yardımı almaya hak kazanan kişiler evlilik belgeleri ile evlendikten sonra en fazla 6 ay içerisinde bankasına başvuru yapmak zorundadır. Bir kişi en fazla 15 bin TL’ye kadar birikim hesabına tek seferde birikim için ödeme yapabilir. Çeyiz hesabına yapılacak birikim ödemeleri aylık ve 3 aylık dönemler halinde 2 şart ile yapılacaktır.

Aylık 100 TL veya 3 ayda bir 300 TL olarak ödeme yapabilirsiniz. 18 yaşından küçükler için evlilik yardımı birikimi sağlanabilmektedir. Çocuğunuzun geleceği için bu birikimi yapmak isterseniz velisinin bankaya başvurarak aynı şartlarda ancak 5 yıl düzenli birikim sağlıyor olması gerekecektir.

Buna göre yapılan birikimin %20’sine kadar destek verilecek olup 50 bin TL’ye kadar birikimlerde üst limit olan 5000TL destek sağlanacak olup 500 bin TL birikim yapmış olsanız dahi en fazla 5000TL yardım alabilirsiniz.

[ads2]

Devlet katsını için düzenli ödeme süresi 36 ay ile 47 ay arası olanlar 4 bin TL’yi, 48 ay ile 59 ay arası olanlar 4.500TL’yi 60 ay ve üzeri olanlar ise 5 bin TL’yi geçemeyecek olup bakanlık bütçesi bu ödeneği karşılayacaktır. Devlet destekli evlilik kredisi 2016 ile ilgili kafanıza takılan tüm sorularınızı yorum bölümümüzden uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan