Kredinotum.com

Devletin Kreş Yardımı Kimlere Verilecek Başvuru

2013 yılından beri çeşitli planlama ve projelerin yapıldığı Kreş yardımı konusu bu yıl 25 Haziran’da son bulmuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çoğu kadın sivil toplum örgütlerinin desteğiyle yürütülen proje, nihayet yürürlüğe girdi. Proje’nin taslağı yukarıda belirttiğim gibi 2013 yılında hazırlandı fakat alt yapının düzgün kurulamaması sebebiyle neredeyse 2 yıl bir uzama ile faaliyete geçmiş bulunmaktadır.

İsterseniz yasadan biraz bahsedeyim ve genel hatlarıyla anlatayım. Öncelikle Devletin Yardımı Kimlere Verilecek Başvuru ne şekilde olacak bundan bahsetmek istiyorum. Kreş Yardımı öncelik bakımından hedeflenen kesim dul anne – eşler olmak üzere, eşi vefat etmiş veya eşinden boşanmış bayanlar, bazı sebeplerden dolayı çocuklarını yalnız bırakmaya mecbur olan maddi olanakları kısıtlı olan annelere  ve son olarak hanelerinde geçim sıkıntısı yaşayan babalar da yasa kapsamına girmektedir.

Yani yukarıda saydığım kişi ve kişiler Kreş yardımı yasasından yararlanabilecekler. Peki ne kadar bir yardım yapılacak diyorsanız anlatayım. Bu bütçe sivil toplum örgütlerince 300 – 400 TL arasında olduğunu belirtmiştir. Çalışan ve çocuklarını evde yalnız bırakan anneler; büyük şehirlerde yaşayanlar 300 TL ‘lik bir kreş yardımı, küçük şehirlerde ve bölgelerde yaşayanlar için de bu ücret 250 TL olarak belirtilmiştir.

Peki memurlu bu kreş yardımından yararlanabilecek mi hemen o konuya değinmek istiyorum. Bazı Kamu kurum ve kuruluşlarda bireylerin çocuklarını bırakabileceği kreşler bulunuyor. Örneğin; bazı kamu hastanelerinde çocuklar için kreş bulunmaktadır. Ancak 0 -4 arası çocuklarınız için kreş bulunmayan yer olduğu halde, devlet bu memurlara kreş yardım parası ödeyecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında kreş bulunmayan memurlara, ” 0 – 4 yaş arası her çocuk için 2015 yılı itibariyle 140 Lira ödenecektir ” ibaresi bulunmaktadır.

Devletin Kreş Yardımı Kimlere Verilecek Başvuru
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.