Kredinotum.com

EFT Nasıl Yapılır

Banka hesabınızdan ödeme gönderecekseniz iki farklı yöntem ile para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi bankalar arası yapılan transfer olan EFT, bir de banka içerisinde yapılan transfer işlemi mevcut olup bu da havale işlemidir. Bu yazımızda sizlere EFT nasıl yapılır ile ilgili detaylı açıklama ve ipuçları sağlayacağız. Öncelikle havale ile EFT arasındaki farktan bahsetmek istiyorum. Havale ile 7 gün 24 saat aynı banka içerisindeki müşterilere para transferi sağlayabilirsiniz ve internet ile mobil bankacılık üzerinden ortalama 1 TL ile 1,5 TL arasında maliyet ile yapılan transfer işlemidir.

Hiçbir onay gerektirmez ve direkt olarak ANINDA karşı müşteri hesabına ödeme düşer. EFT işleminde her bankanın kendisine has EFT saatleri vardır. Bu saatler içerisinde EFT işlemi gerçekleşir. Masrafı daha yüksektir ve hafta içi mesai saatleri ve EFT saatleri içerisinde işlem onaylanır. Hafta sonu işlem yapılamaz. Bir bankadan diğer bankaya EFT işlemi gerçekleşebilir, aynı banka içerisinde EFT işlemi olmaz. EFT işlemi için bankanız internet bankacılığı, mobil bankacılığı, ATM veya şubeleri üzerinden karşı banka müşteri bilgileri ile işlem gerçekleşir. Ortalama olarak 5 dakika ile 15 dakika içerisinde EFT onaylanarak karşı banka müşteri hesabına ödeme geçer.

Günümüzde IBAN kullanımı nedeniyle sadece isim soyisim ve IBAN bilgileri EFT işlemi için yeterli olup daha öncelerde isim soyisim, şube kodu, hesap numarası, T.C. kimlik numarası veya vergi numarası, telefon numarası gibi birçok detaylı bilgi talep edilmekteydi. IBAN nedeniyle isim soyisim ve IBAN bilgisi EFT işlemi için yeterlidir. EFT işleminde uzmanlar internet bankacılığı ve mobil bankacılık dışında işlem yapılmamasını önermektedir.

Hem maliyet hem zaman açısından internet veya mobil bankacılık üzerinden yapılan EFT işlemleri hem daha ucuz hem daha hızlı olarak sonuçlanmaktadır. Bankalar, EFT işlemleri için banka şubesi ve ATM üzerinden yapıldığı zaman farklı ücret ve komisyon talep etmektedir. %2 ile %6 arasında EFT komisyonu alan bankalar mevcut olup internet üzerinden ve mobil bankacılık kanallarıyla yapılan EFT işlemleri en fazla 4 TL masraf ve EFT saatleri içerisinde 3 dakikaya kadar onaylanmaktadır. Bazı durumlarda EFT işleminin bir dakika altında onaylandığı da tespit edilmiş olup şube, ATM veya telefon bankacılığı ile yapılan eft işlemlerinde işlem süresi 1 saate kadar uzamakta olup çok daha fazla masraf talep edilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.