Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?
Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır?

Ek hesap, bankaların belirledikleri bir limit çerçevesinde vadesiz mevduat hesabında tanımlanmakta olan ve hesabınızda yeteri kadar bakiye olmaması durumunda bile para çekmenizi ve alışveriş yapmanızı sağlamakta olan bir kredi türüdür. Ayrıca ek hesap ile otomatik ödeme talimatı (cep telefonu, doğal gaz, su, elektrik ve benzeri faturalar ile okul taksiti ve sigorta primi ödemesi) gibi düzenli ödemelerin aksamaması ve diğer olabilecek kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabiliyorsunuz.

Ek hesap aynı zamanda vadesiz mevduat hesabınızın bütün özelliklerine sahip olan sürekli bir kredi sunmaktadır. Bir kez tanımlanması durumunda, limit dahilinde istediğiniz her zaman kullanabilirsiniz. Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır sorusuna yanıt verilmesinin ardından ek hesap ile ilgili diğer merak edilen konulara açıklık getirelim.

Ek hesap faizi ne demektir ve bu faiz hesabınıza ne zaman tahakkuk edecek? Eğer maaşınız çalıştığınız banka aracılığı ile ödeniyorsa, her ay maaşın hesaba geçtiği tarih itibarı ile, eğer maaşınız çalıştığınız banka aracılığı ile ödenmiyorsa da ek hesap açarken belirttiğiniz ya da belirleyeceğiniz tarihte aylık şekilde faizi tahakkuk edecektir.

Ek hesabın limiti nasıl belirlenecek? Maaşınız çalıştığınız banka aracılığı ile ödeniyorsa, şirket ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde maaşın belli bir yüzdesi üzerinden belirtilen bir oran şeklinde tanımlanır. Maaşın çalıştığınız banka aracılığı ile ödenmemesi durumunda da bankanın politika kurallarına uygun olarak belli bir limit tanımlanmaktadır. Limitin belirlenmesinde, eğer bankanın devamlı müşterisi iseniz banka ile ilişkileriniz göz önünde bulundurulacaktır.

Ek hesap borcu en son ne zamana kadar kapatılabilir? Size gönderilecek olan hesap özetinde göreceğiniz ödenmesi gerekli asgari tutar, yine hesap özetinde yer alacak olan son ödeme tarihini baz alarak, ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ek hesap ile hangi türde bankacılık işlemleri yapabilirsiniz? Vadesiz mevduat hesabı özellikleri ile aynı olduğu için bütün bankacılık hizmetlerini bu yöntemle gerçekleştirmeniz mümkün. Mesela fatura gibi her ay düzenli yapılması gereken ödemeler, virman, EFT, nakit para çekimi ve çek ödemesi gibi her türlü banka işlemini hesabınızda para olmaması durumunda ek hesap ile gerçekleştirme imkanı sunuluyor. Peşin ya da taksitle yaptığınız alışverişlerde de limitin yeterli olduğu sürede hesabın ana hesaba bağlı olması durumu ile ek hesabı kullanabiliyorsunuz.

Ek hesap kullanarak yaptığınız işlemleri nasıl takip edeceksiniz? Ek hesabın basılı ekstresi çalıştığınız banka tarafından aylık şekilde başvuru formunda belirteceğiniz yazışma adresine veya talebiniz çerçevesinde ücretsiz şekilde e posta adresinize ya da cep telefonunuza gönderilecektir. Bu ekstre ile yaptığınız bütün işlemleri ayrıntıları ile görebilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan