Emeklinin Evine Haciz Gelir mi 2017

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi 2017
Emeklinin Evine Haciz Gelir mi 2017

Siz ziyaretçilerimizden gelen en fazla sorulardan birisi de emekli maaşının haciz edilip edilemediği ve haciz işlemi uygulanıyorsa hangi şartlarda, hangi borçlar için ve maaşın ne kadarına kadar uygulanıp uygulanmadığıdır. Bu konuda sadece siz ziyaretçilerimiz değil icra daireleri ve adliyeler de bu konu ile ilgili çok fazla uğraşmaktadır. Bu yazımızda emekli maaşı alanlar, yetim maaşı sahipleri, ölüm geliri veya ölüm aylığı alan bir kişinin maaşına haciz konulup konulamayacağını ele alacağız.

EMEKLİ MAAŞI HACİZ EDİLEMİYOR Öncelikle bilmeniz gereken sosyal güvenlik ile ilgili ülkemizde 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda tüm düzenlemeler açık olarak belirtilmektedir. Bu kanun çerçevesinde emekli maaşının nasıl hak edildiği, nasıl bağlandığı ve hangi şartlarda nasıl kesileceği ile hesaplama yöntemlerindeki tüm hususlar 5510 sayılı kanunda bulunmaktadır. 5510 sayılı kanunun 93 üncü maddesinde hak sahiplerinin aylık ve ödeneklerinin özel olarak koruma altında olduğu ve çeşitli hukuki işlemlerin de yasak olduğu apaçık ortadadır.

[irp posts=”1200″ name=”Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir mi”]

Bu kanun çerçevesinde sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir ile aylıkları ( genel olarak emekli maaşları ), emzirme ödenekleri, cenaze ödenekleri, iş göremezlik ödenekleri gibi ödenek niteliğinde olan tüm alacakların devir ve icrası yapılamıyor. Daha da fazlası var ki bu gelir ve aylık ile ödenekler icraya konularak haczedilemiyor. Bu nedenle bankalar kredi verirken emekli maaşlarını bankalarına taşımanızı talep etmektedir. Çünkü direkt olarak krediyi, maaş gününüzde kesinti yaparak size kalan maaşınızı yatıracak olup siz de ödememezlik yapamayacaksınız. Bu aslında hem banka hem sizin için borçların ödenmesi ve kredi ihtiyacınızın karşılanması adına, bankanın uyguladığı en iyi yöntemdir.

SGK VE NAFAKA BORÇLARI HACİZ SEBEBİDİR İstisna durumlar da yok değil. Eğer SGK’ya olan prim borçları veya gelir, aylık ve ödeneklerden kesinti yapılabiliyor. SGK 5510 sayılı kanuna istinaden kendi icra işlerini kendisinin takip etme yetkisine sahip. Bu nedenle SGK’ya olan borçlarınızı SGK kendisi mal varlığınız ve maaşınızdan kesinti yapabiliyor. Emekli maaşlarının haciz edilmesinin bir diğer istisnai durumu da nafaka borçlarıdır. Eski eş, çocuk veya anne – baba gibi kişilere ödemekli yükümlü olduğunuz nafaka borcunuz varsa, bu sizin maaşınızın kesilmesine neden olabilmektedir. Ancak kişisel veya ticari alacak – verecekleriniz nedeniyle emekli maaşınız, aylığınız veya ödeneklerinizde hiçbir şekilde kesinti, haciz veya icra işlemi uygulanamaz.

[irp posts=”11098″ name=”Ev Eşyaları Haczi Ev Eşyası Haciz Edilir mi 2017″]

ONAY VERİRSENİZ KESİLİR 5510 sayılı kanunun getirilerinden birisi de emekli maaşlarındaki haciz yasağının, kabul etmeniz durumunda kesilebiliyor olması. Borcu kabul eder ve kesilmesini talep ederseniz, maaşınıza haciz konulabilir. Bu aşamada icra müdürlüğüne borç için muvafakat vermeniz gerekmektedir.

Emeklinin Evine Haciz Gelir mi 2017
2 (40%) 1 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan