Kredinotum.com

En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim

Kredi, bankalarca gerçek veya tüzel kişilere satın alma gücü sağlamak amacıyla, belirli faiz hesaplamaları ile birlikte geri ödenmesi şartıyla verdikleri nakdi yardım (borç) olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde kredi kullanmak çok olağan bir hale gelmiştir. Kredi kullanmak için faiz oranları sizin için en uygun olan bankanın bireysel hizmetler bölümünde kredi başvurunuzu yaparsınız. Buraya kadar her şey çok normal ilerlerken buradan sonraki süreç çok farklı bileşenlerin bir arada olduğu bir süreçtir. Bu bileşenleri sırasıyla açıklayalım.

Bankaların size kredi kullandırabilmesi için sizlerin bankacılık işlemleri bakımından sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Banka müşterisinin kullanmış olduğu krediler, kredi kartlarınız, maaşınızı bankanız aracılığıyla almanız, faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz gibi işlemler sizin bankacılık sicilinizi oluşturmaktadır. Başvuru yaptığınız kredinizin onaylanma aşamasında bütün bankacılık işlemleriniz incelenmekte ve bu incelemeye göre onay verilmekte veya verilmemektedir. Burada açıklamamız gereken konu, bankacılık işlemlerinizin nasıl kayıt altına alındığı ve sicilinizin nasıl takip edildiğidir.

Kredi Kayıt Bürosu, bütün banka müşterilerinin bankaları ile olan ilişkilerini kayıt altına alan, bu işlemlere olumlu olumsuz puanlar veren, bütün puanları Skor puan (kredi notu, kredi skoru) adı altında toplayan, Bankacılar Birliği destekli 1995 yılında 11 bankanın bir araya gelerek oluşturduğu bir kuruluştur. Kredi kayıt bürosu (kkb) kayıtları bütün bankaların kullandığı ortak bir sistem üzerinde tutulmakta ve kredi veya kredi kartı başvurusu yapan banka müşterisi için KKB kayıtlarına göre oluşan skor puanına göre onay verilmektedir. Bu nedenle Bütün bankacılık işlemlerimize dikkat etmeliyiz.

Kredi başvurularımızda, başvuru yaptığımız banka Kredi kayıt bürosunda bulunan kayıtlarımızdan; önceki kullanmış olduğumuz krediler, bu kredilerin ödeme düzeni, geçmiş ve mevcutta kullandığımız kredi kartları, bu kredi kartlarının ödeme düzenleri, kredi kartı harcamalarımız, banka hesabımıza yatan maaşımız, otomatik ödeme talimatları verdiğimiz faturaların ödenmesi gibi işlemlerin kayıtlarını inceler. Burada önemli olan noktalardan bir tanesi, daha önce kullanmış olduğumuz kredilerin aylık ödemelerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığıdır. Eğer aylık kredi ödemelerimizde bir düzensizlik olmuş ise, uzun bir zaman ödeme yapmamışsanız, bankalar tarafından tarafınıza bir icra takibi başlatılması ve dosyanızın avukata devredilmesi söz konusu olmuş ise kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için kredi ödemelerinizi düzenli şekilde yapmış olmanız gerekmektedir.

Kredi onaylanma sürecinde etkili olan bir diğer faktör ise kredi kartı kullanımıdır. Kredi kartları günlük yaşantımızda artık vazgeçilmezlerimizden olmuştur. Yaptığımız her alışverişte veya online işlemlerde banka hesap kartlarımız yerine kredi kartlarımız kullanmaktayız. Çok kullandığımız kredi kartlarının ekstrelerini de düzenli olarak ödemeliyiz. Ekstre tutarının tamamını ödemediğimiz, asgari tutar veya daha aşağı limitlerde ödeme yaptığımız durumlarda adımız bankalar tarafından takip listelerine eklendiği gibi kredi kayıt bürosunun da takip listesine eklenecektir. Bu durumda sicilimiz parlak görünmeyecek ve bu durum bize olumsuz yansıyacaktır.

Kredi onaylama sürecinin etkili bir diğer faktörü ise otomatik ödeme talimatı verdiğimiz faturalarımızdır. Ev ve iş yerlerimizin elektrik, su, internet, telefon, tv faturalarının yatırılması ile uğraşmamak için otomatik ödeme talimatı vermekteyiz. Verdiğimiz bu otomatik ödeme talimatları kredi kartlarımız veya banka hesap kartlarımız ile ödemelerini gerçekleştirmekteyiz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, banka hesabımızda mutlaka ödeyeceğimiz faturalardan 1 lira daha fazla para olması ve kredi kartı ekstremizi ay sonunda tam olarak ödememizdir. Eğer banka hesabımızda yeterli para miktarı bulunmuyorsa otomatik ödeme talimatı çerçevesinde faturalar için gerekli miktarı ek hesabımızdan çekecek ve banka bakış açısından faturalarını ödeyemeyen biri olarak görüneceksiniz. Kredi kartı ekstrenizi ay sonunda tam olarak ödemediğiniz durum da ise kredi kartınızla faturalarını ödeyemeyen bir müşteri olarak görülecek daha kötü bir sicile sahip olacaksınız. Bu durumlarda banka kendisini koruma altına almak isteyeceğinden istediğiniz miktarda krediye onay vermeyeceği gibi size olumsuz bir cevap da verebilecektir.

Bütün bu olumsuz senaryolar sonucu kredi kayıt bürosu sizin için bir skor puanı oluşturacaktır. Bankacılık siteminde bu skor puanı banka müşterisinin kredisinin onaylanmasına izin veren faktördür. Skor puanı 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Skor puanınızın yüksek olması istediğiniz miktarlarda kredi kullanmanızı sağlayacaktır. Düşük olması ise tam tersi durum oluşturacaktır.

Merkez bankasının 2007 yılında yayınladığı istikrar raporunda kişinin gelirinin 1/3 oranında kredi kullanmasının uygun olduğunu belirtmiş, bu güne kadar da bu oranı değiştirmemiştir. Bu nedenle belgelediğimiz aylık kazanç miktarının 1/3 oranında kredi kullanabilmekteyiz. Ancak bankaların çoğunluğu bu oranı göz ardı etmektedir. Bu nedenle kullanmak istediğimiz kredi limitini kendimiz belirleyebiliriz. Bunun için dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Bunların başında skor puanımızın yüksek olması gerekmektedir. Bankalar kredi kayıt bürosundan aldıkları puanlara göre kredi kullandırırlar. Kredi skor puanınız 1600 ve üzeri ise istediğiniz kredi türünde istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz. Skor puanınızın yüksek olması için daha önceki kredi ödemelerinizin düzenli yapılmış olması, kredi kartları ekstrelerinin düzenli ödenmiş olması, ekstre tutarının asgari ödeme miktarından daha az bir ödeme yapmamış olmanız, her hangi bir icra takibinizin olmaması gerekmektedir.

Eğer bu olumsuz durumlar söz konusu ise düzletme yollarına başvurmalıyız. Kredi ödemelerinizde düzensizlik oluyor ise yapılandırma yoluna giderek aylık kredi miktarınızı düşürmelisiniz. Böylece hem bütçenizi zorlamadan daha kolay ödeyebilir hem de düzenli ödeme yaparak skor puanınızı yükseltebilirsiniz. Yapılandırma için öncelik kendi bankanız olmalıdır. Eğer bankanızın koşulları uygun değilse diğer bankalarla görüşerek uygun yapılandırma koşulları ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Kredi kartı ödemelerinizi ödeme tarihinin son gününde yapmanız sistem tarafından olumlu algılanmakta ve skor puanına olumlu etki etmektedir. Kredi kartı ödemeleriniz de düzensizlik varsa, son ay ödemeniz gereken borç ile beraber bütün borcunuzu ödeyerek kredi kartı borcunun tamamını ödeyerek bu kredi kartınızı kapatmalısınız. Kapattığınız kredi kartı yerine daha az limitli başka bir kredi artı için başvurup bu kredi kartı ile 0-6 aylık küçük taksitli harcamalar ile skor puanınızı yükseltebilirsiniz.

Otomatik ödeme verdiğimiz hesabımızda talimatları ödeyebileceğimiz miktarda para her zaman bulunmalı, bu ödemeler için ek hesap kullanmak zorunda kalmamalısınız. Eğer böyle bir durum söz konusu ise otomatik ödeme talimatlarınızı iptal etmeli ya da faturalarını azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Tüm bankalara kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Yaptığınız her başvuru kredi kayıt bürosunca kaydedildiğinden tüm bankalar başvurularınızı görebilmektedir. Çok başvuru yapmış olmanız bankacılık sisteminde olumsuz bir durumdur. Bu nedenle skor puanınız düşürecek veya istediğiniz miktarda kredi almanızı engelleyecektir.

Ve belki de en önemlisi, kullanacağınız kredi için asla kefil ile birlikte bankaya gitmeyin. Götürdüğünüz kefil bankacılık isteminde sizin borcunuzu ödeyemeyeceğinizi belgeleyen bir faktör olacaktır. Bu nedenle kredi başvurusunda kefil bilgilerini içeren belgeler sunmamalısınız.

Bütün bunları yaparak skor puanınızı yükseltmiş olacak ve istediğiniz miktarda krediyi kredi kullanım üst limitinden kullanabileceksiniz. Kredi başvurularınızda kendinizden emin konuşun. Aylık gelirinizi belgeleyin, aylık giderinizi yazdığınız bir belgeyi, daha önce erken ödediğiniz kredilerinizin kapatma belgelerini, üzerinize kayıtlı olan otomobil, ev, arsa, tarla tapularını belgeler halinde müşteri temsilcisine sunmalısınız. Eğer bir kira getiriniz var ise bunu da belgeleyerek sunabilirsiniz. Bankacılık sisteminde öz güven ve dış görünüş çok önemlidir. Önceden hazırlanmış bir şekilde yapacağınız kredi başvuruları istediğiniz limitlerde onaylanacaktır.

En fazla ne kadar kredi kullanabilirim ve kredi başvurumuza etki eden faktörler hakkında sorularınız olursa ya da yazılarımız hakkında ki düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum kısmından sitemiz yazarlarına ve bizlere iletebilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ben ilksanın yeni üyesiyim Milli Eğitim personeliyim ne kadar kredi kullana bilirim saygılarımla

  • Gerçekten çok çok güzel bir yazı olmuş. Kredi kullanmak konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayan bizler için gerçekten de yol gösterici faydalı bilgiler içeren bir yazı paylaştığınız için teşekkür ediyorum..