Krediler

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Güncelleme:

Bankacılık sektörü içerisinde önemli yer sahibi olan ve tüketicilere vermiş olduğu hizmetler ile Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında adını yazdıran Yapı Kredi Bankası sosyal sorumluluk adı altında ülke genelinde büyük bir sosyal sorun olan ve engelli kişilerin günlük yaşantısı içerisinde yaşamış olduğu sorunların altını çizmekte ve “Engelsiz Bankacılık” sloganı ile yeni bir başlatmıştır. Hizmette sınır olmadığını düşünen ve bunu vurgulayan Yapı Kredi Bankası engelli vatandaşların da bankacılık hizmetlerinden kolay bir şekilde faydalanmasına olanak sunmak için 2008 yılı itibari ile Engelsiz Bankacılık Programı’nı hayata geçirmiştir. Engelli her bireyin ve vatandaşın ülke genelinde toplumun bir parçası olduğu ve sosyal yaşantılarda da aktif olarak bulunması gerektiğini belirten Yapı Kredi Bankası, bankacılık sektöründe ilki temsil etmekte ve Engelsiz Bankacılık Programı ile engelli vatandaşların beklentilerine yanıt verebilmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu program kapsamında engelli her bireyin bankacılık hizmetlerinden yararlanma aşamasında yaşamış olduğu sorunları ve sıkıntıları en aza indirmek hedeflenmiş olup, Engelsiz Bankacılık Programı altında gerekli olan tüm prosedürleri faaliyete koymuştur.

2008 yılı itibari ile Engelsiz Bankacılık sloganı ile çalışmalar başlatmış olan Yapı Kredi Bankası’nın yanı sıra 2012 yılı itibari ile de Garanti Bankası’nın engelli bireyler için yapmış olduğu çalışmalar dikkat çekmektedir. Kurumsal sorumluluk çerçevesinde yapılan çalışmalarda Garanti Engelli Dostu Bankacılık hizmetleri ile ATM ve tüm şubelerde yeniliklere gitmiştir. Şubelerde ve ATM’lerde engelli vatandaşların almış olduğu hizmetlerde kolay ve sorunsuz işleyişlerin yürütülebilmesi için eğitimli çalışanlar ışığında engellilerin yaşantılarını kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Engelli her bireyin sosyal hayat içerisinde yer edinmesini sağlamak ve desteklemek amacı ile Garanti Bankası 2013 yılında Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligleri ile Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımlarına sponsor olmuştur.

2014 yılı içinde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliği ile engellilerin iş hayatlarında aktifleşmesi ve katılmasını sağlamak amacı ile “işe Katıl Hayata Atıl” sloganı ile bir proje başlatılmıştır. Bu proje kapsamında engelliler becerileri, özellik ve tercih statülerine göre uygun iş seçebilmesi ve sosyal hayat içerisinde aktif olarak bulunması için çalışmalar yapılmaktadır. 5 il içerisindeki 300 engelli bireyin 60 kişilik iş koçundan oluşan rehberlik ile verilen eğitimler sonrasında uygun işlere yerleşmesi amaçlanmaktadır.

Bankaların engelli bireyler için hazırlamış olduğu bu çalışmalar ile birlikte engelli vatandaşların nakit ihtiyaçlarından doğan sorunlara çözüm üretebilmek için bir takım bankalar kredi seçenekleri hazırlamaktadır. Engelli kredisi veren bankalar arasında ilk olarak engelli girişimcilere kredi sağlamakta olan Halk Bankası sayılabilmektedir. Engelli girişimciler için hazırlanmış olan kredi seçeneğinde iş kurma esnasında ihtiyaç duyulan demirbaş, tesis ve makine gibi alımların gerçekleştirilebilmesi için finansman sağlanmasını amaçlamaktadır. Girişimcilik kredisi seçeneğinin yanı sıra Engelsiz Taşıt Finansmanı sağlayan ve engelli müşterileri ile velilerinin taşıt alımlarında ihtiyaç duydukları nakdi sağlayan Türkiye Finans yer almaktadır. Bu kredi türünde ise ihtiyaç duyulan finans desteği uygun koşul ve şartlarda verilmektedir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. ÖTV siz araç almak istiyorum kızımın %99 engelli raporu ile bu araca üzerine kredi alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı