Kredinotum.com

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi

Bildiğiniz gibi bankalar kredili ürün sağlarken yani ihtiyaç, araç ve ev kredilerinde kredi notunuza göre işlem yapmaktadır. Kredi notu, bankalar üzerinden yaptığınız tüm kredili işlemlerin analizi yapılarak ortaya çıkan 0 ile 1900 puan arasındaki bir skordur ve bu not uluslararası bir not olup tüm dünya bankaları ile ihtiyaç halinde paylaşılmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması bankalardan kredi almanıza ve kredi kartı limitlerinizi yükseltmenizde işinize yaramaktadır. Kredi notunuz bu nedenle çok önemlidir. Kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmeniz veya kredinizi geç ödemeniz kredi notunuzu düşüreceği gibi düzenli kredi kartı ve kredi ödemelerinde kredi notunuz yükselecektir.

Kanuni takip yaşamış birisinin kredi notu 5 yıl içerisinde çok yükselmeyecekken hiçbir kanuni takip yaşamamış birisinin kredi notu 1900 puana kadar ulaşabilmektedir. Artık bankalar eşlerde kredi çekerken onay için imza almaktadır. Eşin krediyi çektiğine ve onayının olduğuna dair alınan bu imza sadece herhangi bir kanuni takipte eşimin kredi çektiğinde haberim yoktu sorununun önüne geçmek içindir.

Çünkü, bankalardan çekilen kredilerde eşin haberinin olmaması, eşlerden herhangi birisine sorumluluk olarak yüklenmekte ancak bu durum sorumluluk eşten çıkmaktayken bankalar bu sorunu bu şekilde çözmektedir. Eşin onayı olmadan diğer eş hiçbir bankadan kredi çekememektedir. Kredinin verilmesi durumunda eşin diğerinin sorumluluğu kalmazken kredi için onay imzası atan eşin kredi notu, krediyi çeken eşin kredi notunu hiçbir şekilde etkilemez.

Aslında kredi notu tamamen kişinin kendi ile alakalı işlemlerde etkilenir. Ayrıca kefil olduğunuz kredi borçları da sizin kredi notunuzu etkiler. Yani siz birisine kefil olursanız ve ödemesi gecikirse sizin kredi notunuz bundan %10 değerinde etkilenir. Eğer eşiniz için kefil olursanız kredi notunuz etkileneceği gibi sadece bankada eşinizin kredi çekmesi için bilginiz olduğuna dair attığınız imza sonucu eşinizin kredi taksitlerini geciktirmesi durumunda kredi notunuz etkilenmez. Ancak, kefil olmanız durumunda ve kredi taksitlerinde gecikme olması, kanuni takibe girmesi durumunda kredi notunuzda büyük düşük olabilir.

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.