Kredinotum.com

Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları

Mülk sahibi evini sattığı zaman tapı dairesinde satış işlemlerini yapması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün her yıl belirlediği tapu harcının ödenmesi gerekmektedir. Ev alımında tapu alım satım masrafları genel olarak her yıl değişmektedir.

Bu harç oranı her yıl değişmekte olup bu sene için satış tutarının binde 20’si olarak belirlenmiştir. Yani taşınmaz bir ev alımında hem alıcı hem satıcı için ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır. Tapu harcı, ev sahibi ile evi alan kişi arasında yapılan anlaşmaya göre yarı yarıya veya alıcı veya satıcı tarafından da ödenebilmektedir. Bu oran Avrupa’da yarı yarıya yapılmaktadır. Ancak Türkiye’de satıcı hiçbir zaman bunu üstlenmemiş ve üstlenmemektedir ki kanuni olarak yarı yarıya ödenmesi gerekmektedir. Ancak alıcı genel olarak binde 20 alıcı binde 20 satıcı ödemesi gerekirken binde 40 oranının tamamını kendisi ödemektedir. Bir söz vardır ya, böyle gelmiş böyle gidiyor. İşte öyle bir şey.

500 bin TL değerinde bir evin harcı 10 bin TL alıcı 10 bin TL satıcı için, 400 bin TL değerindeki bir evin tapu harcı 8 bin TL alıcı 8 bin TL satıcı için, 300 bin TL değerindeki bir evin tapu masrafları 6 bin TL alıcı 6 bin TL satıcı için, 200 bin TL değerinde bir evin tapu harcı 4 bin TL alıcı, 4 bin TL satıcı için, 100 bin TL değerinde bir ev için tapu harcı 2 bin TL alıcı, 2 bin TL satıcı için,

Tapu harcı çıkmaktadır. Ancak bu oran 3 aşağı 5 yukarı evin net değerine göre değişmektedir. 122 bin TL olan bir ev için daha farklı bir tapu harcı çıkacaktır. Yukarıda dediğim gibi, bu düzen böyle gelmiş böyle gitmemesi için, ev alımı yaparken tapu masrafının kanuni olarak yarısının evi satan kişi tarafından ödenmesi nedeniyle, tapu masraflarının yarısını evi satan kişinin ödemesi üzerine anlaşma yapın. Bu anlaşma bugün size, yarın çocuklarınıza sonra torunlarınıza kar olarak kalacaktır.

Ev Alımında Tapu Alım Satım Masrafları
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.