Ev Eşyaları Haczi Ev Eşyası Haciz Edilir mi 2017

Ev Eşyaları Haczi Ev Eşyası Haciz Edilir mi 2017
Ev Eşyaları Haczi Ev Eşyası Haciz Edilir mi 2017

Bankalar veya diğer kurumlara var olan borçlarını zamanında ödemeyen veya ödeme durumu olmayan kişilerin en çok korktuğu / tedirgin olduğu durum da ev eşyalarının haciz edileceği, yaşam şartlarda olacak değişikliklerdir. Bu sorunu tespit eden uzmanlarımız, 2017 yılı içerisinde, var olan kanunlar ile haklarınızı araştırarak sizlere ev eşyalarının haciz edilip edilemeyeceği, hangi durumlarda ev eşyalarının haciz edilebileceği, hangi durumlarda edilemeyeceği ile ilgili araştırma yaparak bu yazıyı hazırladılar.

Öncelikle bilmeniz gereken, Anayasanın 38. Maddesinin 8. Fıkrasında hiç kimsenin sözleşmeye dayandırılarak yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı alıkonulamayacağı apaçık ortadadır. Buna göre hiçkimse sizi, var olan borcunuzdan dolayı tutuklayamaz, hapse atamaz, alıkoyamaz. Ancak bu hakkınızı savunabiliyor olmanız gerekmektedir. Yani, sizin hapis cezası almanız, gözaltında tutulmanız sonrası avukatınız vasıtasıyla yapacağınız bu anayasa maddesine göre itirazda, derhal tutukluluğunuz veya gözaltınız durdurulacaktır. Bu hakkınızı kesilikle unutmayınız! Bu hak, her koşulda geçerlidir. Yani ödeme taahhütü de olsa, borcunuzu ödeyeceğinize dair yazılı / sözlü tüm işlemlerde dahil geçerlidir. Hiçbir Türk vatandaşı, borcundan dolayı alıkonamaz. Madde çok açık ve nettir.

İcra İflas Kanununun 82/3 maddesine göre 3. (Değişik bent: 6352 S.K.-02.07.2012/m.16) “Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

Buna göre evinizden lüzumlu eşyalar veya aynı amaçlı kullanılan eşyalar haciz edilemez. Örnek televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası, halı, perde, masa, sandalye.. Ancak, evinizde 2 adet buzdolabı, 3 adet televizyon, 2 adet bilgisayar varsa bu eşyalardan bir tanesi haciz edilebilir.

Şirketimiz avukatları ve konusunda uzman yazarlarımız sizin tüm soru ve sorunlarınıza aynı gün cevap vermektedir. Kafanıza takılan ve sormak istediğiniz tüm soruları, aşağıdaki yorum bölümümüzden bizlere sorabilirsiniz. Aynı soruyu tekrar tekrar sormamak, cevaplanmaması adına, soruyu sormadan önce lütfen geçmiş yorumları incelemeye çalışınız. Geçmiş soru, yorum ve cevaplarda, belki de sizin sorunuza net cevap veren bir yorum bulabilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan