Ev Konut Alırken Satarken Tapu Harcı Vergileri Masrafları Ne Kadar

Ev Konut Alırken Satarken Tapu Harcı Vergileri Masrafları Ne Kadar
Ev Konut Alırken Satarken Tapu Harcı Vergileri Masrafları Ne Kadar

Ev almak veya satmak istiyorsanız, notere gittiğinizde karşınıza tapu masrafı çıkacağını biliyor olmalısınız. Bizde bu masrafları tek tek sizler için araştırdık ve güncel tutar olarak belirledik. Ev konut alırken satarken tapu harcı vergileri masrafları ne kadar diye tüm bilgileri almak isteyen ziyaretçilerimiz, aşağıda tüm masraflara ait tablomuzu detaylı inceleyebilirler.

Öncelikle beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplama yapıldığını unutmayın. Tapu harcının hesaplamasında alt sınır özelliği olan emlak vergisi değeri, emlak vergisi kanununun 29. Maddesine göre belirlenerek emlak vergisinde esas alınan asgari vergi değerini ifade etmektedir.

[ads2]

Tapu harcının hesaplaması, beyan edilen alım satım bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Alış – satış sırasında hem alıcı hemde satıcıdan binde 16,5 oranında tapu harcı alınmaktaydı. Ancak yeni uygulamaya giren oranlarda binde 20 oranına yükseltildi. Tapu harcındaki oran artışı %21 seviyelerinde oldu. Buna göre alıcı artık binde %20 olmak üzere satını binde %20 oranında harç ödemesi gerekecektir. Eğer tamamını alıcı veya tamamını satıcı ödeyecekse oran binde %40 olarak ödenecektir.

Buna göre 500 bin TL  satış bedeli olan bir evin 10 bin TL alıcı, 10 bin TL satıcı için toplam 20 bin TL tapu masrafı vardır. 400 bin TL satış bedeli olan bir evin 8 bin TL alıcı, 8 bin TL satıcı için 16 bin TL tapu masrafı vardır. 300 bin TL satış bedeli olan bir evin 6 bin TL alıcı, 6 bin TL satıcı için toplam 12 bin TL tapu masrafı vardır. 200 bin TL satış bedeli olan bir evin 4 bin TL alıcı, 4 bin TL satıcı için toplam 8 bin TL tapu masrafı vardır. 100 bin TL satış bedeli olan bir evin 2 bin TL alıcı, 2 bin TL satıcı için toplam 4 bin TL tapu masrafı vardır. Ayrıca satıcı için tapu için döner sermayeye ayrıca 82,50 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan