Evde Bakım Parası için Nereye Başvurulur

Evde Bakım Parası için Nereye Başvurulur
Evde Bakım Parası için Nereye Başvurulur

Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devleti anlayışı gereğince sosyal güvenlik alanlarında yapmış oldukları vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik haklar bulunmaktadır. Bu haklar arasında engelli vatandaşların evde bakımları ve bakım hizmetleri hususundaki evde bakım parasıdır. Sağlıklı bireylerin potansiyel engelli olduğu günümüz içerisinde devlet tarafından vatandaşlara verilmekte olan sosyal ve ekonomik haklar bulunmaktadır.

Ülkemiz içerisinde tüm bu haklar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Evde bakıma muhtaç olan engelli vatandaşların bakımını üstlenmiş olan kişilere bakanlık tarafından ödenmekte olan bir destek mevcuttur. Bu destek engelli vatandaşın ekonomik açıdan ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile evde bakım maaşı olarak bakımını üstlenmiş kişilere sağlanmaktadır.

[ads2]

Evde bakım parası engelli kişinin bakımının sağlanması durumunda verilmektedir. Evde bakım parası başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle 3 hususun yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle bakım parası alınacak olan engellinin ağır engelli olduğunu belirten bir sağlık raporunun olması gerekmektedir. Daha sonrasında bakıma muhtaçlık durumunun olması ile birlikte hane içerisindeki gelir kriteri evde bakım ücreti alma şartlarına uyumlu miktarda olmalıdır.

Bu üç şarttın uyumlu olması halinde evde bakım maaşı almak isteyen kişiler 3 ana şartı tespit eden belgeleri hazırlayarak, evde bakım maaşı başvurusu için gerekli belgeler ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi yeterlidir. Gerekli belgelerin yanı sıra aşağıda yer alan taburcu edilme aşamasındaki hastalar ile birlikte aile hekimleri tarafından yapılmakta olan başvurularda doldurulan Evde Bakım Maaşı Başvurusu Dilekçe Örneği ile birlikte müracaat edilebilmektedir.

Yapılan müracaatlar sonucunda evde bakım maaşı şartlarının uygunluğunun tespit edilmesi halinde her ay düzenli olarak bu maaş bakıcı tarafından engelinin bakımı esnasında kullanılabilmektedir. Engelli ve bakıcının çalışmaması halinde ve bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler tarafından SSK, Bağ-Kur ya da emekli sandığı mevcut olması halinde de bakım maaşı alınabilmektedir. engelli vatandaşın çalışma durumu söz konusu olduğu durumlarda işe gidiş gelişlerini bakıcı eşliğinde sağlaması durumunda Evde Bakım Şartları Nelerdir hususunda herhangi bir engel teşkil edilmemesi halinde bakım parası alabilmektedir. Ancak engelli vatandaşın işe gidiş gelişleri yalnız başına gerçekleşiyorsa bu durum sonucunda evde bakım parası alması mümkün olmamaktadır.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan