Kredinotum.com

Evde Çocuk Bakımı Projesi

Kadın çalışanlara verilen ücretlerin düşüklüğü ve çocuk bakım imkanlarının kısıtlılığı nedeniyle anne olan kadının ve anne adaylarının iş hayatından çekilmesini önlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Evde Çocuk Bakımı projesini hayata geçirdi. Söz konusu proje, uygulamada pilot il seçilen Bursa, İzmir ve Antalya’da Nisan ayında başlayacak. Evde Çocuk Bakımı projesi kapsamında çocuk bakıcılarına 300 euro (2.81 TL euro kuruna göre 843 TL) hibe desteği verileceği belirtiliyor.

Evde Çocuk Bakımı Projesinden yararlanacak kişilerin taşıması gereken şartlar ise şu şekildedir:

  • Başvuru anında annenin 24 aylık veya daha küçük yaşta çocuğunun olması.
  • Anne ile bakıcının Türk vatandaşı olması.
  • Annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar (01.01.2015 – 30.06.2015 arası 2.403,00 TL, 01.07.2015 – 31.12.2015 arası 2.547,00 TL) brüt gelir sahibi olması.
  • Anne ve bakıcının aynı illerde ikamet etmesi.
  • Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmaması.
  • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması.
  • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması.

Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürü Selim Erol, SGK hizmet binasında düzenlenen toplantıda projede Antalya’dan bin 500 anne ve bin 500 bakıcı olmak üzere 3 bin kişinin istihdam edileceğini belirtti. Proje kapsamında İstihdam edilenlere aylık 300 euro hibe desteği vereceklerini belirten Erol şöyle devam etti; “Evde çocuk bakım hizmetleri yoluyla kayıtlı istihdamın desteklenmesi operasyonu kapsamında aylık yaklaşık 300 euro tutarında bir hibe desteği sağlanacaktır. Çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca (MEB, İŞKUR) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği 390 euro olacaktır. 24 aylıktan küçük çocuğu olan kadınların başvuru yapabileceği proje kapsamında çocuklar 36’ncı ayını doldurana kadar hibe desteği sağlanacaktır. Antalya, İzmir ve Bursa illerinde uygulanacak olan operasyon kapsamında ilimizde bin 500 anne ve bin 500 bakıcı olmak üzere 2 bin kadının istihdamı hibe yardımı ile desteklenecek olup, üç pilot ilde istihdamı desteklenecek kadın sayısı 5 bin anne ve 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplamda 10 bin düzeyindedir” dedi.

Evde Çocuk Bakımı Projesi, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa Birliği tarafından desteklenmekte olup, proje kapsamında annelere 38 milyon euro mali destek sağlanması öngörülüyor. Projenin Operasyon bütçesi, Avrupa Birliği ve SGK tarafından karşılanacaktır. Operasyon kapsamında toplam bütçenin yaklaşık 38 milyon eurosunun annelere mali destek olarak hibe edilmesi planlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürü Selim Erol, bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının arttırılması ve çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Evde Çocuk Bakımı Projesiyle ilgili başvurular ise, sgk.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Evde Çocuk Bakımı Projesi
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.