Evlenme Yardımı Nasıl Alınır 2017

Evlenme Yardımı Nasıl Alınır 2017
Evlenme Yardımı Nasıl Alınır 2017

Hükümetin gelecek seçimler için vaatlerinden birisi olan “Evlenme Yardımı” 6637 sayılı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair 4 yönetmelik ve 1 kararname şeklinde resmi gazetede yayımlandı. Devletin yeni evlenecek kişilere çeyiz parası adı altında yapacak olduğu Evlenme Yardımından yararlanmak için anlaşmalı bankalara başvurmak gerekiyor.
Evlilik yardımı, anlaşmalı bankalardan açılacak olan bir çeyiz hesabına en az üç yıl süre ile alt limit 100 TL üst limit 1000 TL olacak şekilde son ödeme tarihini en çok üç kez geçmek şartıyla katkı payı ödenmesi halinde devlet tarafından ödenir.

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılacak sosyal yardımlar, yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenmeleri halinde SGK tarafından yapılan çeyiz parası yardımları ve yerel belediyelerin yapmış oldukları evlenme yardımlarının hepsi evlilik yardımı kapsamına girer. Yeni evlenecek çiftlere yapılacak olan evlilik yardımının şartları ise;

Yardımdan faydalanacak olan kişinin 27 yaşından küçük olması, evlilik yapmadan önce anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı sahibi olması, bu hesaba alt limit 100 TL ve üst limit 1000 TL olacak şekilde düzenli olarak katkı paylarının yatırılması gerekmektedir. Ayrıca katkı payı ödenirken son ödeme tarihi en çok üç kez geciktirilebilir. Üçten fazla geciktirildiğinde ise devlet tarafından yapılan evlilik yardımından yararlanılamaz.

Bütün şartlar yerine getirildikten sonra evlenme durumunda anlaşmalı bankalarda açılmış olan çeyiz hesabında birikmiş paranın %20 si devlet tarafından evlilik yardımı olarak ödenmekte. Bu yardımın üst limiti 5 Bin lira kadardır. Örnek vermek gerekirse çeyiz hesabınızda 25 Bin TL biriktirmeniz halinde devletin size yapacağı yardım anaparanın %20’si yani 5 bin TL olacaktır.

Kaymakamlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınacak olan sosyal yardımlar kişinin bu yardıma muhtaç görünmesi halinde yapılmaktadır. Çiftlere verilecek olan bu tutar kız çocuğunun son yetim maaşı aylığının 24 katıdır. Belediyeler tarafından yapılan yardımlar ise belediye meclisinin ortak kararıyla olmaktadır. Ancak her belediye bu yardımı yapmamaktadır. Belediyenize başvurarak konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan