Krediler

Faizsiz Esnaf Devlet Kredisi 2017

Güncelleme:

Dükkan sahibi veya işletmeci olan kişilerin para giriş çıkışları sürekli olarak değişmektedir. Bazı zamanlarda esnaflar kötü zamanlar geçirebilmekte ve nakit paraya ihtiyaç duyabilmekteler. Bu durumlarda işletmeler bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bankalar işletmecilere kredi verse de faiz oranları yüksek olduğu için işletmeler bu kredileri ödemekte oldukça zorlanmaktadır.

Bankaların yeni yaptıkları düzenleme ile faizli kredi ödemesinde zorlanan kişilere faizsiz kredi verebilmektedir. Bu krediler ile ilk öncelikle, kasap, manav, bakkal gibi küçük esnaflara ve üretim sektöründe çalışan mikro KOBİ’lere destek verilecek. Ayrıca atölye gibi küçük işletmelere de destek sağlayan bu kredi işyerine yeni bir eleman alan esnafa 100 liraya kadar faizsiz kredi sağlanmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanabilir: 2017 yılında dağıtılmaya başlanacak olan bu krediden taksitlendirilmiş, ertelenmiş, yapılandırılmış ve tasfiye olunacak kredi borcu olan esnaflar borçlarının tamamını kapatarak bu krediden yararlanabilmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için ayrıca herhangi bir kurumdan KOSGEB hibe kredisi  almamış olmak gerekiyor. Bunun dışında özel sermayeli bir bankadan çekilen kredi de bu krediyi almaya engel olmaktadır. Esnaf kredisi almak isteyen kişiler bağlı bulundukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifine ya da Halkbank şubelerine ulaşarak kredi başvurusunda bulunabilirler. Eğer esnaf kredisi onaylanan esnafın sicil kaydı yoksa bu krediden yararlanmak için esnaflar mutlaka faaliyet gösteren bir esnaf odasına kayıt yaptırmalıdırlar.

Esnaf Kredisi Ödemesi Nasıl Yapılacak: Esnafların almaya hak kazandıkları faizsiz esnaf kredilerinin vadeleri 1 ila 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Kredi çeken esnafın talebine göre belirlenen ödeme süresinde vadeler 60 aya kadar çıkabiliyor. Bu vadeler ile yapılacak olan ödemeler esnafın bütçesini fazla sarsmayacak ve ödemeyi zorlaştırmayacak şekilde 500 lira ila 1250 lira arası yapılmaktadır. Kredi çeken esnafın ödemelerini düzenli bir şekilde yapması ile belirlenen vade sonunda kredi borcu kapanacaktır.

Diğer yandan ise KOSGEB tarafından esnaflara verilen kredi içinde çok az bir zaman kalmış durumda. Sicil affından faydalanan esnaflar kendilerine verilecek olan desteği bekliyor. Bu destekten 2017 yılında 150 bin esnafın yararlanacağı düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kredisi olmaya esnaf yok gibi, faiz olaman kredi degil, az faizli daha esnek ödemeli krediler olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı