Fazladan Ödenen Faizlerin Geri Alınması

Fazladan Ödenen Faizlerin Geri Alınması
Fazladan Ödenen Faizlerin Geri Alınması

Bankalara ödenmiş olan kredi faiz tutarları geri alınabiliyor. 2007 ve 2011 tarihlerinde 12 bankadan yüksek faiz oranları ile kredi kullanan kişiler bu bankalara kredi faizlerinin farkını geri alabilmek için dava açabilme şansına sahiptirler. 2007 ile 2011 tarihleri arasındaki bu 4 yıllık süreçte söz konusu bankalardan yüksek faiz oranları ile kullanmış oldukları tutarları geri alabileceklerdir.

21 Ağustos 2007 tarihi ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında kredi kartı ve kredi faiz oranlarını bir kartel oluşturarak arttıran 12 banka ile ilgili dava sonuçlanmıştır. Tamamlanmış olan hukuki süreç sonucunda bu tarihler arasında kredi çeken ve fazla kredi faizi ödemek zorunda kalan kişilerin ödemiş oldukları paraların geri alınabilmesine karar verilmiştir.

Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Finansbank, Halkbank, Vakıfbank, ZiraatBankası, Deniz Bank, HSBC, ING Bank ve TEB’in aralarında bulunduğu bu 12 farklı banka ile ilgili bu dava 2013 yılı içerisinde alınan büyük bir karar ile gündeme gelmiş 8 Mart 2013 tarihinde de bankalara toplam 1.1 milyar idari para cezası kesilmiştir. Ancak bankalar tarafından alınan bu karara itiraz edilmesi nedeni ile de hukuku süreç günümüze kadar gelmiştir. Rekabet Kurulu tarafından verilen kararın onaylanması sonrasında da söz konusu bu 12 bankanın kesin olarak suçlu olduğu hükmü verilmiştir.

Celal Bayar Üniversitesi Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Murat Şahin ilgili süreç içerisinde kredi kullanan kişilerin zararlarını 3 kata kadar tazminat karşılığında talep edebilme şansına sahip olduğunu ifade etmiştir. Bu tarihler arasında fazladan 1.000 TL tutarında ödeme yapmış kişilerin bankaya açmış olduğu dava sonucunda 3.000 TL geri alabilmesinin söz konusu olduğunu ifade etmiştir.

Fazladan ödenen faizlerin geri alınması işleminde süreç 3 farklı şekilde işleyecektir. 2007 – 2011 tarihleri arasında konut ve tüketici kredisi çeken kişiler bankaya başvuru yapabilirler, ikinci süreç valeliklerde ve kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirler, üçüncü süreç ise 3 kata kadar tazminat davası açabilirler.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan