Kredinotum.com

Findeks Kare Kodlu Çek Raporu Nedir

15 Haziran 2015 tarihi itibari ile dünyada üzerinde ilk kez Türkiye’de uygulamaya başlayan kare kodlu çek uygulaması piyasa içerisindeki karşılıksız çek risklerinin azaltılması ve Türkiye’deki ticari yaşantının daha sağlıklı sürdürülebilmesi amacını taşımaktadır. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ile birlikte yürütüp geliştirmiş olduğu yeni uygulama olan Kare Kodlu Çek Uygulaması kişinin isteğine bağlı olarak uygulanabilmektedir.

Kare kodlu çekler; bankaların şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içermekte olan kare kodun banka tarafından çek üzerine eklenmesi ile oluşmakta olup, sorgulama esnasında çek yaprağının doğrulu teyit edilebilmektedir. Ayrıca sorgulama esnasında keşidecinin geçmiş dönem çekleri ve ödeme performanslarına ait tüm bilgilere de bu sorgulama yöntemi ile ulaşılabilmektedir.

Karekodlu çek uygulamasını kullanmak isteyen tüketiciler bu tip çekleri bankadan talep etmelilerdir. Çekin üzerinde bulunmakta olan kare kodun hamil tarafından Findeks Mobil Uygulaması ile okutulması sonrasında herhangi bir onay ya da ön onay süreci olmadan keşidecinin geçmiş çekleri, ödeme durumları ve çekin sahteliği kolayca kontrol edilebilmektedir. Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için karekodlu çek alışverişi yapacak olan tüketicilerin akıllı telefonlarına Findeks Mobil uygulamasını indirmeleri gerekmekte ve üye girişi yaparak çek üzerindeki karekodu okutmaları gerekmektedir.

Bilindiği gibi Findeks Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile kurulmuş ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiş olan bir hizmet platformudur. Bu platform bireylere ve reel sektöre yönelik tasarlanmış yeni finansal hizmetleri sunmaktadır. Findeks Mobil Uygulaması üzerinden yapılacak Kare Kodlu Çek Raporu sorgulamalarında; ibraz edilen ilk ve son çek tarihleri, ibrazında ödenmiş çeklerin adetlerinin ve tutarlarının yüzdesi, arkasında yazılmakta olan gecikmeli ödenmiş veya halen ödenmemiş çeklerin adetlerinin ve tutarlarının yüzdesi öğrenilebilmektedir. Sorgulama esnasında bu bilgilerin bir, üç ve on iki aylık dökümlerine de ulaşmak mümkündür.

Kare kodlu çek raporunun bir başkası tarafından sorgulanabilmesi için keşidecinin çeki bankadan talep etmesi sırasında gerekli izin vermesi gerekmektedir. Gerekli iznin verilmesi sonrasında çeke ve çekli ödemelerin tümüne ait ödeme geçmişlerine herhangi bir onay süresi olmadan ulaşılabilmektedir. Elde edilen Kare Kodlu Çek Raporu geçmiş dönemler içerisinde kullanılan ve keşide edilen ancak ödenmemiş tüm çeklerin pozitif ve negatif bilgilerinin yer aldığı bir rapordur. Bu rapor risk raporundan farklı olarak kişilerin ya da kurumların finans sektörü dışında kalan mevcut borçlarını ödeme alışkanlıklarını göstermektedir. Tüm bu sorgulamaların yapılabilmesi için de Findeks’e üye olunması gerekmektedir.

Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.