Findeks Kredi Notu Aralıkları

Findeks Kredi Notu Aralıkları
Findeks Kredi Notu Aralıkları

Bilindiği üzere Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) kredi notunun sorgulanması amacıyla Findeks markası adı altında bireysel ve kurumsal olarak kredi notunun öğrenebilmesi amacıyla 2012 yılı sonunda bir programı uygulamaya soktu. Türkiye’de kredi notu aralıkları 0’dan başlayarak 1.900 puana kadar çıkmaktadır. Bu aralıkların her birisinin bir kriteri ve durumu vardır. Bu makalemizde size Findeks Kredi notu aralıkları nedir, hangi puan, renk veya durum neyi gösterir ve hangi aralıklarda ne yapabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki 1900 puanınız olup da krediniz reddedilebilir. Veya kredi notunuz 900 olup da 1900 kredi puanı olan kişilerin çekemediği krediyi çekebilirsiniz. Banka bu aşamada kredi notunuzun sadece kaç olduğuna değil, kredi notunuzu etkileyen faktörlere de bakmaktadır. Ödeme performansınızdan, gelirinize göre ödeyebileceğiniz kredi limitine, kapanan kredi veya kredi kartlarınız varsa performansına, açık kredi kartınız veya krediniz varsa limit / borç durumundan ödeme performansına kadar en ince detaya kadar inceleyerek kredi veya kredi kartı başvuru / limitinizi belirlemektedir.

NOT: Kredi Kayıt Bürosu sizin son 5 yıla ait kayıtlarınızı göstermekte olup kanuni olarak 5 yıldan önceki kayıtlarınızı silmek zorundadır. Bu nedenle bankalar ile yaptığınız çalışmalarda 5 yıldan önceki kayıtlarınız silinir. Sadece açık kanuni takip veya kredi kartı, krediniz varsa daima beklemede kalır. Ödenen kanuni takiplerin ödeme tarihi değil kanuni takibe giriş tarihinden itibaren 5 yıl sonra kayıt silinmek zorundadır. Silinmemesi durumunda KKB ile görüşerek kaydınızı çok rahat bir şekilde telefon üzerinden dahi sildirebilirsiniz.

0 – 799 Puan arası puana sahip kişiler en riskli kategoride yer alırlar.

800 – 1299 Puan arası puana sahip kişiler orta riskli kategoride yer alırlar.

1300 – 1499 Puan arası puana sahip kişiler az riskli kategoride yer alırlar.

1500 – 1699 Puan arası puana sahip kişiler iyi kategorisinde yer alırlar.

1700 – 1900 Puan arası puana sahip kişiler çok iyi kategorisinde yer alırlar.

En riskli kategorisindeki kişiler eğer açıkta kanuni takibi varsa hiçbir kredili bankacılık işleminden yararlanamaz. Vadesiz işlem yapabilir ancak hesabına bloke koyulacağından dolayı vadesiz işlem de yapamaz.

En riskli kategorisindeki kişiler eğer açıkta kanuni takibi yoksa / ödeme yaparak kanuni takibini kapattıysa ve asgari ücret ile en az 6 aydır çalışıyorsa 5000TL ihtiyaç kredisi için 18 ay vade ile kredi talebi büyük ihtimalle onaylanır.

Orta riskli kategorisindeki kişiler kanuni takibi yok ancak belgelenebilir geliri yoksa / asgari ücret altındaysa veya düzensiz ödemesi varsa kredili ürün talebi onaylamayacaktır.

NOT: Kredi başvurularında kredi talebiniz ile kredi vadesinin dengesine dikkat ediniz. 10.000TL kredi için 12 ay vade ile 2000TL bordrolu çalışan iseniz, 1700 kredi puanı için krediniz reddedileceği gibi aynı şartlarda 10.000TL kredi için 24 ay vade ile 1200 kredi puanına sahip kişilerin kredisinin onaylanmaması için hiçbir neden yoktur.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan