Findeks Kredi Notu Neden Önemli

Findeks Kredi Notu Neden Önemli
Findeks Kredi Notu Neden Önemli

Geçen yılın bahar ayında hayatımıza findeks ile kredi notunu çok sık duymaya başladık. Findeks kredi notu neden önemli sorusuna hep beraber cevap verelim. Öncelikle kredi notu nedir, neden bu kadar hızlı hayatımıza girdi ve neden notumuzu yükseltmek zorundayız sorularına sırayla cevap arayalım. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu olan KKB’nin, bankalar üzerinde yaptığınız kredili tüm işlemlerin raporlanarak 0 ile 1900 arasında puan vererek oluşturduğu bir kredi skor sistemidir. Dünya tarafından yıllardır kullanılmakta olan kredi notu, Türkiye’de yeni hayata geçmiş olup çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmeyi başardı.

Kredi notu hesaplaması yapılırken, bankalar üzerinden yaptığınız kredili işlemlerin tamamı dikkate alınır. Bu kayıtlarda son 5 yılın verileri geçerlidir. Yani sizin son 5 yıl içerisinde yaptığınız tüm kredi kartı ekstre ödemeler, kredi taksitleriniz, kredili ek hesap ödemeleriniz, çek ve senet gibi kredili ürünlerinizin tamamının incelenmesi ve analiz edilmesi sonrasında ortaya bir skor çıkar. Bu sizin kredi notunuzu temsil eder. 0 ile 900 puan arası riskli, 900 ile 1200 arası orta riskli, 1200 ile 1500 iyi, 1500 ile 1900 arası kredi puanı sahibi kişiler için çok iyi kredi notu verilmektedir.

Genel olarak bankalar iyi ve çok iyi puanına sahip kişilere anında kredi verirken orta riskli kişiler için detaylı inceleme yaparlar. Bu inceleme genellikle negatif olarak sonuçlanacağı gibi onaylanan kredili ürün olduğu da olmaktadır. Ancak riskli konumundaki kişiler için 10 bin TL’ye kadar banka şubesi, 10 bin TL ve üzerindeki kredili ürün başvurularında banka genel merkezi inisiyatifinde karar verilir. Bu karar sonrasında size kredi veya kredi kartı gibi kredili herhangi bir ürünün verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Findeks Kredi Notu Neden Önemli

Kredi notunuzun düşük olmasının nedeni düzensiz ödemelerinizden başka bir şey değildir. Genel olarak düzensiz ödeme yapan yani ödeme günün geçiren kişiler veya kanuni takibe giren kişilerin kredi notu düşer. Kredi notu iyi olan kişiler, çok düzenli ödeme yaparak ödemelerini aksatmayan müşterilerdir. Bu kişiler bankadan her dakika her zaman her an kredi ve kredili diğer tüm ürünlerden yararlanırlar.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan