Kredinotum.com

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları

Findeks, geçen yıl Kredi Kayıt Bürosu tarafından markalaştırılarak bankalar ile kredili ürünler kullanarak bireysel ve kurumsal müşterilerine hem kendi hem 3. Kişilerin kredi notunu öğrenmesi amacıyla kurularak hayatımıza girmiştir. Findeks kredi notunuzun düşük olmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden önce findeks kredi notu yükseltme yolları açıklaması yapmak yanlış olur. Çünkü önce kredi notumuzun neden düştüğünü tespit edip daha sonra bunu nasıl çözümleyerek yükseltebileceğimi anlatacağım. Öncelikle findeks için en önemli altın kural ödeme alışkanlıklarıdır. Siz, ödemenizi sürekli geciktirerek ödüyorsanız kredi puanınız ne yaparsanız yapın yükselmeyecektir. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmek için kredili ürünler olan kredi kartlarınızı, kredilerinizi, çeklerinizi ve ek hesap ödemelerinizi zamanında yapmalısınız.

Mesela kredi kartınızın ekstre tarihi ayın 10. Günüyse ve siz ödemenizi bir gün geciktireyim bir şey olmaz diye düşünürseniz kredi notunuz çok büyük düşüş yaşar. Çünkü siz bir gün dahi ödeme geciktirdiğinizde sistem sizin kredi notunuzu bir aylık hesapladığı için o ay için sizin ödeme yapmadığınızı, o ay için ödemenizi geciktirdiğinizi sisteme girer. Kimse ödemenizi bir gün geciktirmişsiniz olarak görmez. Bu nedenle kredi kartı ekstre ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir.

Kredi ödemeniz ayın 15. Günündeyse ve siz bir sonraki gün ödeme yaparsanız kredili ürününüz findeks risk raporunuza bir ay gecikme var olarak giriş yapar. Çünkü kredili sistemler aylık olarak çalışır ve aylık hesaplanır. Siz o ay ödeme geciktirdiğinizde bir aylık ödeme gecikmesi olarak sistem algılar ve bu sizin kredi notunuzda büyük düşüşe neden olacağı gibi minimum 8 ay boyunca kredili ürün başvurularınız reddedilmesine neden olacağı gibi bankada ödeme alışkanlığınız kötü olarak düşünülür.

Ek hesap ödemeniz ayın 1. Günündeyse ve sonraki gün ödeme yaparsanız bu sizin ödeme alışkanlığınızın kötü olduğunu gösterir ve kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle bankalardan aldığınız kredi kartlarınızı, kredilerinizi ve ek hesaplarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzun yükseltmesini sağlayabilirsiniz. Aksi durumda kredi notunuz sürekli düşük kalacaktır. Ayrıca yeni kredili ürün arayışları kredi notunuzu düşürmektedir. Eğer kredi başvurusu yaptıysanız ve reddedildiyse başka bankadan yapacağınız kredi başvurunda kredi notunuz düşmüş olacaktır. Bu nedenle reddedilen bir ürün için yeni bir başvuru yapmadan önce 3 ay bekleyin.

Findeks Kredi Notu Yükseltme Yolları
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.