Kredinotum.com

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmakta olan tüm finansal çalışmalar sonucunda oluşturulmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tüketicilerin geçmiş ve mevcut tüm bankacılık ve finansal işlemlerini kaydetmekte ve bu kayıtları kredi notuna yansıtmaktadır. Alınan kayıtlar ve veriler sonucunda da yapılan hesaplamalar doğrultusunda rakamsal değerler ile kredi notları oluşturulmaktadır. Bankalara yapılan başvurular esnasında kredi notları değerlendirmeye alınmakta ve bu not baz alınarak işlemler değerlendirilmektedir.

Kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi başvurularında birtakım problemler yaşanabilmekte ve banka risk profili teşkil eden kredi notu sahiplerinin başvurularına olumsuz yanıt verebilmektedir. Bankalara yapılan kredi başvurularının olumlu sonuçlanması ve özellikle yüksek tutarlarda kredi kullanılabilmesi için kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu hakkında bilgi sahibi olabilmek ve kişilerin kredi notlarını sorgulayabilmesi için sorgulama yöntemlerini kullanması ve bu sorgulama sistemleri sayesinde sahip oldukları kredi notlarını öğrenmeleri önerilmektedir. Bunun sonucunda yapılacak olan başvuruların durumları hakkında bir ön fikir sahibi olmak mümkündür.

Kredi notu sorgulama işlemleri için iki farklı yol bulunmaktadır. Sorgulama yöntemlerinde kullanılmakta olan seçeneklerden biri KKB’nin resmi web adresidir. Bu adresi ziyaret ederek üye işleminin gerçekleştirilmesinin ardından sorgulama yapılabilmektedir. Diğer bir seçenek ise KKB’nin daha iyi bir hizmet verebilmek adına oluşturmuş olduğu Findeks sorgulama sistemi bulunmaktadır. Bu sistem üzerinden üyelik işleminin yapılmasının ardından sorgulama işlemi kolayca yapılabilmektedir.

KKB ile bağlı olarak çalışmakta olan Findeks internet üzerinden sorgulama yapılmasına olanak sunmaktadır. Bu sistem üzerinden yapılan sorgulamalarda kredi notlarına ulaşmak oldukça kolaydır. Sorgulama sonrasında ise kredi notu değerleri ve not değerlerini yansıtan renkler ile karşılaşılmaktadır. Bu aşamada tüketiciler karşılaşmış oldukları skoraj sonrasında findeks renkleri ne anlama geliyor hususunda araştırmalar yapmaktadır. Her not değerini simgeleyen renkler kırmızı, turuncu, sarı, açık yeşil ve koyu yeşil olarak sınıflanmaktadır. Bu renkler sırası ile bir anlam ifade etmektedir. Açık yeşil ve koyu yeşil (1499 – 1900 arası) renklerine denk düşen kredi notları az ve en riskli müşteriyi ifade etmekte olduğu gibi turuncu ve kırmızı renklere (0 – 699 arası) doğru ilerleyen skorajda bu renklere karşılık gelen kredi notları da riskli ve en riskli müşteriyi ifade etmektedir. Sarı renge (699 – 1499) sahip olan kredi notlarının karşılığı ise riskli ve en az riskli müşteri anlamını taşımaktadır. Bu renk skorajına ve puanlamaya bakarak bankalar müşterilerinin finansal geçmiş kayıtlarını ve durumlarını analiz etmekte ve başvurularına ön onay vermektedirler.

Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.