Galeriden Senetle Araba Satışı

Galeriden Senetle Araba Satışı
Galeriden Senetle Araba Satışı

Tüketiciler bankalara yapmış oldukları müracaatlar sırasında ihtiyaçlarına yönelik kredi ürünlerini kullanabilmektedirler. Bankacılık ürün ve hizmetleri kişilerin taleplerine göre sınıflandırılması sebebi ile tüketici, ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri gibi seçeneklerden ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilen tüketiciler, bu kredi türlerinin koşul ve şartlarına uyum göstermesi halinde sorunsuz bir şekilde kredi kullanabilmektedirler. Ancak bankaların talep etmiş olduğu bu hususların tümünün ya da bir kaçının yerine getirilmemesi halinde yapılan başvuru sonuçları olumsuz olarak geri dönüş yapmaktadır.

Bankaların tüketicilerden talep etmiş olduğu hususlar arasında öncelikle düzenli bir gelir sahibi olunması ve bunun belgelendirilebilmesi daha sonrasında ise çalışma politikalarınca belirlenmiş seviyede olan bir kredi skorajına sahip olunmasıdır. Bu hususlar kredi başvurularında en önemli kriterler olarak kişilerin sorgulandığı bilgileridir. Bu hususlardan herhangi bir tanesinin uyum göstermemesi halinde kredi başvuruları olumsuz sonuçlanmakta olup, olumsuz yanıt alan tüketiciler ise ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile farklı alternatif yollar araştırmaktadırlar.

Günümüzde bankalar ile çalışma hususunda sorun yaşayan ya da bankalar ile çalışmak istemeyen ancak bir taşıt sahibi olmak isteyen kişilere alternatif olarak galericiler bir uygulama başlatarak galeriden senetle araba satışı yapmaktadırlar. Senetle araba satışı yapmakta olan bu galericiler taşıt sahibi olmak isteyen ancak bankalardan taşıt kredisi kullanamayan kişilere hızlı çözümler üretmektedirler. Galericilerin yapmış oldukları bu satışlarda herhangi bir peşinat ödemeden bir taşıt sahibi olmak da mümkündür. Ancak araba satışı esnasında alım – satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için 500 TL ile 650 TL arasında bir tutar gerekmektedir. Bu masrafların haricinde düzenlenen senet doğrultusunda bir taşıt sahibi olunabilmektedir.

Galeriden senetle araba satışı hususunda galeri sahipleri tüketicinin almak istediği taşıt için bizzat kendisi kredi başvurusu yapmaktadır. Yapılan başvurunun olumlu yanıtlanması halinde ise yalnızca tek bir senet düzenlenerek taşıt tüketicinin olmaktadır. Bu aşamada galeri sahipleri kullanmış oldukları kredinin ödemelerini ve taşıtı garanti altına alabilmek için arabanın alım – satım işlemleri esnasında taşıta rehin koydurtmaktadır. Rehin işlemi yalnızca borç vadelerinin sona ermesi durumunda kaldırılmaktadır. Tüketicinin mevcut borcun taksitlerinin herhangi bir tanesini vadesinde ödememesi halinde galeri sahibinin aracı ihbar ederek bağlatması ve geri alması söz konusu olabilmektedir. Bu uygulama sayesinde de taşıtın ve kullanmış olduğu kredinin risk durumunu en aza indirmektedir.

Senetle araba satışlarında tüketicilerin altı çizilen hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu altı çizilen hususlar içerisinde öncelikle galeri sahibinin kullanmış olduğu taşıt kredisinin faizine ek olarak kendi inisiyatifi ile ilave etmiş olduğu faiz oranıdır. Yani herhangi bir galeriden araba alımı söz konusunda kullanılan taşıt kredisinin faiz oranı %1.00 oranında ise galeri sahibi tarafından bu oran %3 olarak belirlenerek geri ödemesi yapılmaktadır. Böylece galeri sahibi faiz oranından da kar etmektedir. Altı çizili diğer bir husus ise borcun vadesinde ödenememesi durumudur. Her vade süresinde düzenli olarak aksatılmadan yapılan ödemelerin herhangi bir dönemde geciktirilmesi halinde galeri sahipleri tüm ödenen borçları silerek hukuksal süreci başlatabilmektedir. Bu sürecin başlaması sonrasında ise araç galeri sahibine devredilmekte ve ödenen tüm borç taksitleri boşa gitmektedir. Bu nedenle galeriden senetle araba satışı esnasında tüketicilerin bu hususlara dikkat ederek senette imza atması gerekmektedir.

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan