Kredinotum.com

Gelir Belgesiz Kredi Alabilmenin Yolları

Günümüzde pek çok banka kişilere ve kurumlara nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına kredi ürünlerini ihtiyaçları doğrultusunda sunmaktadır. Ancak bu kredi seçeneklerinden yararlanabilmek için özellikle kişilerin bankalara bir takım belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler arasında öncelikle gelir belgesi bulunmaktadır. Gelir belgesinin beyan edilmesi ile bankalar tüketicinin kullanacak olduğu kredi limitlerini belirlemekte ve vermiş olduğu kredinin ödemelerini garanti altına almaktadırlar. Gelir belgesinin beyan edilemediği durumlarda ise bankalar tüketicinin bir kefil sunmasını istemektedir.

Gelir belgesiz kredi kullanabilmek için pek çok tüketicinin tercih etmiş olduğu kefalet durumu bazı bankalarda çözüm olmamaktadır. Ayrıca günümüzde kullanılacak kredilere kefil bulmak ise oldukça güç hale gelmiştir. Çünkü gelir belgesiz kullanılacak krediye kefil olacak kişinin de iyi bir finansal geçmişinin ve kredi notunun olması gerekmektedir. Bu durumda da gelir belgesiz ve kefilsiz kredi seçenekleri alternatif olarak kullanılabilmektedir. Ancak bu alternatif seçenekte de bankaların talep etmiş olduğu koşullara uyum sağlanması gerekmektedir.

Tüketicilerin gelir belgesiz kredi alabilmeleri için bazı özelliklere sahip olunması gerekmektedir. Bu özellikler bankalar tarafından araştırılmakta ve uyum gösterilmesi halinde kredi yanıtı olumlu sonuçlanmaktadır. Öncelikle kredi talep edilen bankadan daha önce bir kredi kullanılmış ise ödemelerin düzenliliği banka tarafından incelenmektedir. Bankadan kullanılan kredinin ödemeleri aksatılmadan ve vadelerinde yapılmış ise gelir belgesiz kredi alabilmek için bu bankayı tercih edebilmek mümkündür. Ancak herhangi bir kredi kullanılması söz konusu değil ise alternatif diğer bir yol ise kredi kartı kullanımıdır. Aktif bir kredi kartı kullanımı mevcut ise bu aşamada kredi kartı kullanımı ve ödemeleri incelenmektedir. Düzenli olarak en az asgari tutarlarının ödenmesi dahi banka tarafından olumlu bir izlenim oluşturmaktadır.

Bankalardan kredi kartı ve kredi gibi herhangi bir ürün kullanımı söz konusu değil ise bu aşamada da kredi başvurusunda bulunmak mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki bankalar ile aktif ve düzenli olarak çalışmakta olan kişilerin herhangi bir çalışma kaydı olmayan kişilere oranla kredi notları daha yüksektir. Bu nedenle herhangi bir bankacılık ürünü kullanmamış olmak kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi banka finansal kayıtları görememesi sebebi ile kişinin risk durumunu da değerlendirememektedir. Bu nedenle düşük limitli dahi olsa bir kredi kartı kullanmak kredi başvurularında bankaların olumlu yanıt vermesine katkı sağlamaktadır.

Bankaların müşteri potansiyellerini arttırmak ve tüketicilerin beklentilerine yanıt verebilmek adına oluşturdukları kampanyalar mevcuttur. Bu kampanyalar dahilinde gelir belgesiz kredi seçenekleri dikkatleri çekmektedir. Bu kredi seçeneklerinde bankalar tüketicilerin yalnızca T.C. kimlik numaraları ile kredi başvurularını almakta ve yalnızca kişinin vatandaşlık numarası ile sorgulama yapmaktadırlar. Onay mesajının gelmesinin ardından banka kişinin krediyi kullanabilmesi için şubeye müracaat etmesini talep etmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. Bazı bankalardan gelen onay mesajı kesin onay niteliği taşımamaktadır. Kesin onay işlemleri için bankaya gerekli evraklar ile müracaat edilmelidir. Ancak bazı bankalardan gelen onay mesajı ise kesin onay niteliği taşımaktadır. Bu mesajın gelmesi ile bankanın şubesine müracaat ederek gerekli evrakların imzalanması sonrasında kredi kolayca kullanılabilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Alabilmenin Yolları
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.