Diğer

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Bankalar ve finans kuruluşları kredi ve kredi kartı ürünlerini tüketicilere sunarken bir takım koşulların ve kriterlerin yerine getirilmesi koşulunu talep etmektedir. Bu koşullar içerisinde ilk olarak kredi notu puanı bulunmaktadır. Daha sonrasında talep edilen kredi ürünün kullanılabilmesi için güncel gelir belgesi olması gerekmektedir. Bu nedenle gelir belgesiz kredi alabilmek oldukça zordur.

18 yaşını dolduran ve sosyal güvencesi bulunan kişiler bankaların ve finans kuruluşlarının ürünlerinden yararlanma hakkına sahiptirler. Bankaların ana gelir kalemleri içerisinde olan kredi ürünleri sağlamış oldukları kazançlar ile oldukça önemlidir. Bu nedenle bankalar ve finans kuruluşları portföylerine yeni müşteriler kazandırabilmek ve ürünlerine kullandırabilmek adına bir takım alternatif seçeneklere ve çalışma politikalarında hafifletmeye gidebilmektedirler.

Bankaların düzenlemiş olduğu kampanyalar ve avantajlı ürünler sayesinde gelir belgesiz kredi veren bankalar aracılığı ile güncel gelir belgesinin sunulmadan kredi kullanılmasına olanak sunulmaktadır. Ancak bu kampanyaların bankalar tarafından belli dönemlerde ve belli aralıkta düzenlenmektedir. Özellikle öğrencilerin, ev hanımlarının ve gelirini belgeleyemeyen kişilerin faydalanabileceği bu kredi ürünleri gelir belgesiz kredi başlığı altında tüketicilerin kullanımına açılmaktadır.

Herhangi bir geliri olmayan ya da gelirini belgeleyemeyen öğrenci, ev hanımı gibi kişilerin geri ödemeleri de bu üründe düşünülmüştür. Bu noktada bankalar başvurular esnasında kişilerin geçmiş finansal kayıtlarını incelemekte ve buna göre bir ön eleme gerçekleştirmektedirler. Geçmiş dönemlerde bankalar ile olan çalışmalarında herhangi bir sorun görünmeyen kişilerin başvuruları olumlu yanıtlanmaktadır. Bu kredi ürününden yararlanabilmek için de nüfus cüzdanı, son döneme ait kişinin üzerine kayıtlı fatura ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında yer almakta olan Akbank, Deniz Bank, Vakıf Bank ve Burgan Bank bu ürünleri kullanıma açarken belli bir teminat talep edebilmektedirler. Bu bankaların kredi kullanım koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için de bankalar ile irtibata geçilmesi önerilmektedir. Ayrıca kredi başvurularının telefon, internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden yapılmaması ve direkt şubeye müracaat ederek yapılması gerekmektedir. Şube aracılığı ile banka yetkilisi ile yapılan görüşmeler esnasında gelir belgesiz kredi seçeneğinden yararlanılacağının belirtilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde diğer başvuru kanallarından gelirin belgelenememesi nedeni ile işlemin olumsuz yanıtlanması kaçınılmazdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı