GSS Prim Borcu Olanlar Ne Yapmalı

GSS Prim Borcu Olanlar Ne Yapmalı
GSS Prim Borcu Olanlar Ne Yapmalı

Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01/10/2008 tarihinde 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile hayatımıza girmiş olup iş etapta isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olanlar ile emekli – dul – yetim aylığı alanları kapsamaktaydı. Ancak sonralarında devlet memurları ile TSK personeli de GSS kapsamına alındı. Bu saydıklarım dışında kalanların hiçbirisi için genel sağlık sigortası zorunlu değildi. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bazı istisnai kişiler hariç, tüm ülke vatandaşları için genel sağlık sigortası zorunlu hale getirildi. Yeşilkart sahipleri bile GSS kapsamına alındı. Bu zorunlulukla önce gelir testi uygulaması başlatıldı ve gelir testi yaptırmamız talep edildi. Bu durumda bir çok kişi re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildi – prim borcu çıkartıldı ve gelir testine başvurması gerektiği, başvurmaması durumunda en yüksek gelirden borçlandırılacağı açıklandı ve öyle de oldu. Kurumdan tebligat ile ödeme emri gelmeye başlayınca vatandaşlar GSS prim borcu olanlar ne yapmalı sorusunu sormaya ve cevap aramaya başladılar. Bizde, sizlerin GSS prim borcundan kurtulabilmeniz için yapmanız gerekenleri bu makalede anlatacağız.

ÖĞRENCİ OLDUĞUNUZ DÖNEMDE GSS BORCU

Eğer öğrenci olduğunuz ve okuduğunuz dönemde tarafınıza GSS borcu çıkartılmışsa bu aşamada yapmanız gereken en yakın SGK müdürlüğüne öğrenci olduğunuz döneme ait öğrenci belgesi ile giderek, borcu sildirmenizdir. Bazı durumlarda sistemde otomatik olarak o döneme ait öğrenci olduğunuz görünüyor olsa da sizin öğrenci belgenizi yanınıza almanız önerilmektedir.

ASKER OLDUĞUNUZ DÖNEMDE GSS BORCU

Eğer vatani görevinizi yapmakta olduğunuz dönemde size GSS borcu çıkartıldıysa, size en yakın SGK müdürlüğüne müracaat ederek terhis belgeniz ile, o dönemlere ait tüm GSS borcunu sildirebilirsiniz. Bu aşamada sadece terhis belgenizi alarak en yakın SGK müdürlüğüne gitmeniz yeterlidir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN GSS BORCU

Eğer 18 yaşından küçük olduğunuz dönemde GSS borcu çıkartıldıysa anne veya babanızın en yakın SGK müdürlüğüne giderek size ait GSS borcunu sildirmeleri mümkündür.

KENDİ BAŞVURUNUZ DIŞINDA GSS BORCU ÇIKARILMASI

Öncelikle sizin hiçbir bilginiz veya testiniz olmadan, en yüksek prim üzerinden GSS borcu çıkartılmış ve halen borcunuz katlanıyorsa, GSS gelir tespiti yaptırarak, geçmişe dönük dahil olmak üzere prim borcunuzu düzenletebilirsiniz. Şuanda gördüğünüz bu borç aslında gerçek borç olmayıp, sizin gelir durumunuza göre priminiz düzenlenecektir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan