Diğer

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır

Hesap kesim tarihleri, kredi kartı borçlarının ödeneceği tarihi ifade etmektedir. Kredi kartı borcunun hesap kesim günü itibari ile 10 içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ancak kredi kartı kullanıcılarının maaş günlerinin tarihleri ve bazı sebeplerden dolayı hesap kesim tarihini değiştirme talepleri olabilmektedir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır

Kullanılmakta olan kredi kartlarının hesap kesim tarihlerinin değiştirilmesinde birkaç farklı yöntem kullanmak mümkündür. Sıklıkla kullanılmakta olan yöntemler arasında bankaların şubeleri bulunmaktadır. Çalışılmakta olan bankanın herhangi bir şubesine giderek kullanılan kredi kartının hesap kesim tarihi değiştirme işlemi için bir dilekçe yazarak yetkiliye beyan edilmesi yeterli olmaktadır.

Bankanın herhangi bir şubesine gitmeden işlemi yürütebilmek için ise, telefon bankacılığı ile sesli yanıt sistemi üzerinden müşteri hizmetleri ile görüşme yapmak yeterlidir. Ayrıca internet bankacılığı kanallarından da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Bankanın web sitesi üzerinden kredi kartları sekmesi üzerinden hesap kesim tarihi değiştirilebilmektedir. Bu işlemler sayesinde çok kısa bir süre içerisinde hesap kesim tarihi değişmektedir. Ancak bu yöntemi gerçekleştirebilmek için bir yıl içerisinde yalnızca en az iki defa hesap kesim tarihi değişikliği yapılabilmektedir.

Hesap kesim tarihi değişikliği ile kesim tarihlerini istenilen tarihe almak mümkündür. Ancak bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. İlk olarak bir yıl içinde yalnızca iki defa değişiklik yapılabilmektedir. Ayrıca hesap kesim tarihleri üst üste iki defa değiştirilememektedir. Bu değişikliğin yapılabilmesi için en az bir ekstre tarihinin geçmiş olması gerekmektedir. Kesim tarihinin değiştirilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise değişikliğin yapılacak olduğu dönem içerisindeki harcamalardır. Özellikle nakit avans kullanılması halinde daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 200 TL nakit avans ödemesinin ayın 2’si itibari ile ödenmesi durumu söz konusu ise hesap kesim tarihinin değiştirilmesi halinde 2’sinde ödenecek olan nakit avans taksitine gecikme faizi işlenmektedir. Ayrıca diğer tüm harcamaların ödemeleri ve taksitleri bir önceki hesap kesim tarihi itibari ile düzenlenmesi sebebi ile diğer ödemelerin borçlarına da gecikme faizi işlenmektedir. Bu nedenle hesap kesim tarihi değiştirme işlemlerinde harcamaların tutarlarına ve borç ekstresi miktarına dikkat edilerek işlem yapılması önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı