Kredi Notu

Hesaplanamayan Kredi Notu

Güncelleme:

Kişi ve kurumların finansal kuruluşların ürünlerinden ve hizmetlerinden yararlanabilmesi için bir takım koşul ve kriterlere uyum sağlaması gerekmektedir. Başvurularında ve müracaatlarında bu koşullar doğrultusunda bir incelemeye ve değerlendirmeye tabii tutulmasının ardından işlemleri yürütülmektedir. Bu nedenle özellikle kredi notu kişi ve kurumlar için önemli bir referanstır.

Kredibilite durumu ve kredi notu seviyeleri bankalara yapılan müracaatlarda başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlanması hususunda oldukça önemlidir. Kişilerin ve kurumların tüm finansal işlemlerinin ele alındığı bu kredi notu bir sonraki başvurularda ve işlemlerde çalışmaların yürütülmesi için ve sürekliliğin sağlanabilmesi için iyi bir seviyede olmalıdır.

Bankalara yapılan başvurular sonrasında olumsuz sonuçlanan işlemlerin pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak bu nedenler içerisinde önemli bir yere sahip olan kredi notu özellikle ön onay sürecinde ele alınan ilk kriterdir. Hesaplanamayan kredi notu veya düşük kredi notu skorajları bu olumsuz yanıtların ilk sebepleri arasında yer almaktadır.

Borç ödeme alışkanlığı, kredi ve kredi kartı ödemelerine olan sadıklık ve fatura ödemeleri gibi pek çok kriterin ele alındığı kredi notu değerleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınarak bankaların bilgisine ve tüketicilerin sorgulamasına sunulmaktadır. Ancak bu sorgulamalar esnasında hesaplanamayan kredi notu ile karşılaşmak mümkündür.

Hesaplanamayan kredi notları kişilerin herhangi bir finansal çalışma kaydı olmadığını ifade etmektedir. Tüketicilerin herhangi bir finansal çalışmamasının olmaması olumlu tablo gibi gözükse dahi bankalar geçmiş finansal çalışmalarını göremediği tüketicileri riskli olarak kabul etmektedir. Bu nedenle kişiler hakkında ön fikir sahibi olmamaları sonucunda da başvuruları red yanıtı ile sonuçlanmaktadır. Bu aşamada da kişilerin kredi notu yükseltme teknikleri ile iyi bir kredi notuna sahip olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,2012 tarihinde 2adet 400-500 tl lik kredi kartları yüzünden yasal takibe düştükten sonra ödeme bankaya ödeme yapıp kredi kartını kapattırdım.Şu geçtiğimiz ocak ayında kredi notum 275 puan idi şimdi ise hesaplanmıyor diyor son bir yıl içerisinde aktif hesabı olmayan kişileirn notu hesaplanmıyor diyor?kredi notumu olumlu etkilenmesi adına bankaya otomatik ödeme talimatı verdim ve tüm harcalamarım banka kartım ile yapılmakta acaba ne zamana kadar düzelir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı