Kredinotum.com

Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Hibe Kredisi nasıl alınır sorusunun cevabından önce kelime anlamı, geri ödeme şartı bulunmadan bir iş veya hizmet için verilen kredidir. Hibe kredisi belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına veya girişimci vatandaşlara verilmektedir.

Yasal prosedürü bilmeyen girişimci ise bu konuda eksik kalmaktadır. Hibe kredi imkânından yararlanmak için yasal süreci iyi bilmek lazımdır. Resmi işlemlerin yanında KOSGEB’in belirlediği ilk iki kural 18 yaş ve ilkokul mezunluğu sınırıdır. Herhangi bir yerde sigortalı bir şekilde çalışmamanız gerekmekle beraber İŞKUR kaydınızın da olması gerekmektedir.

Hibe alabilmek için İSMEK kurslarına benzer bir kurs almanız gerekmektedir. KOSGEB, bu bağlamda en az 70 saatlik bir eğitimi kabul etmektedir. 24 saatinin atölye çalışmalarından oluştuğu bu eğitim sonunda alacağınız sertifika ile KOSGEB’e başvuru yapabiliyorsunuz.

İSMEK kursları gibi ücretsiz olmakla beraber teşvik primleri de zamanla ödenebilmektedir. Sahip olacağınız sertifika ile birlikte sizler de KOSGEB’e başvuru yapabiliyorsunuz. İlgili projenin uzmanlar tarafından değerlendirmesinden sonra projeniz onay aşamasına geçmektedir.

Bu ön onayın kabul edilmesi ise projenizin kabul edildiği anlamını taşımaktadır. Projenin içeriğine uygun olarak harcayabileceğiniz paranın bir kısmı verilmekle beraber bir kısmı ofis, yazılım ve diğer giderlerin karşılanması adına harcanmaktadır. Onay aşamasından sonra KOSGEB size şirket kurulumu, işçi giderleri ve ofis araç gereçleri başta olmak üzere birçok konuda destek sağlamaktadır.

Bu bağlamda ilgili giderlerin gösterildiği tüm faturaları saklamanız gerekmektedir. KOSGEB’e bağlı müfettişlerin incelemesi adına bu faturalar gerekli olacaktır. İlgili giderlerin %60’ını karşılayan KOSGEB, kadın veya engelli olmanız durumunda bu oranı %70’e çıkarıyor. 1.veya 2.bölgede olmanız ise bu oranı etkilemektedir.

KOSGEB’e başvuru KOSGEB’in resmi internet sitesi olan kosgeb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Bu sitedeki E-Kobi linkine tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.  Şirket kurmamış bir kişi iseniz bulunduğunuz ildeki KOSGEB merkezine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında size kullanıcı adı ve şifre verilecektir.

Bu bilgiler ışığında KOSGEB’in internet sitesine girerek bilgilerinizi yazabilirsiniz. KOSGEB, resmi bir kurum olmakla beraber desteğini uluslar arası kurum ve kuruluşlardan da alabilir. Sizler de hibe kredisi için KOSGEB’e başvurabilir ve hayatınızdaki işe başlayabilirsiniz.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ben işyeri açmak istiyor dönercilik üzerine iş yeri açma ama bana nasıl yardımcı olabiliriz siniz.ne yapmalıyım .yardımcı olursanız sevinirim yaşar.Özyılmaz.

  • Ben işyeri açmak istiyor dönercilik üzerine iş yeri açma ama bana nasıl yardımcı olabiliriz siniz.ne yapmalıyım .yardımcı olursanız sevinirim yaşar.Özyılmaz.