DiğerKredi Notu

Hızlı Kredi Notu Yükseltme

Güncelleme:

Kredi notları finansal çalışmalar sonrasında yükseldiği gibi olumsuz kredi kayıtları sonrasında da hızlı bir düşüş gösterebilmektedir. Bu aşamada kredi notu düşük ya da herhangi bir finansal çalışması olmaması sebebi ile kredi notu olmayan tüketiciler hızlı kredi notu yükseltme teknikleri ile amaçlamış oldukları yüksek kredi skorajlarına sahip olabilirler.

Kredi notu yükseltme tekniklerinin uygulanması ile kredi notu hızlı bir şekilde yükselişe geçecektir. Tüketicilerin kredi notlarının yükselmesi aşamasında sabırlı olması ve beklemesi gerekmektedir. İyi bir finansal çalışma ve bekleyişin ardından yüksek bir kredi notuna ulaşmak mümkündür.

Hızlı kredi notu yükseltme teknikleri arasında tüketicilerin uygulaması gereken beş unsur bulunmaktadır. Bu unsurların yerine muhakkak getirilmesi gerekmektedir. Kredi notunun pek çok faktörden etkilendiği ve düştüğü düşünüldüğünde bu unsurların her birinin tek tek dikkat edilerek işlemlerin yapılması önerilmektedir. Öncelikle çeşitli bankalarda bulunmakta olan ve kullanılmayan açık hesapların kredi puanını etkilediğini belirtmek gerekmektedir. Eğer bankalarda vadeli, vadesiz ve birikim hesaplarının kullanılmaması durumu var ise bu hesapların kapatılması gerekmektedir. Hesapların kapatılmasının ardından bu işlem kredi notuna bir ya da iki aylık bir süre içerisinde yansımaktadır.

Tüketicinin dikkat etmesi ve uygulaması gereken bir diğer yöntem ise mevcut borçlardır. Bankalara olan aktif borçlar ve bu borçların ödeme planları kredi notlarını direkt olarak etkilemektedir. Borçların tamamının bir anda ödenmesi kredi notuna pek fazla etki etmemektedir. Bu nedenle vadesi gelen borçların vade süreleri içerisinde ödenmesi daha sağlıklı sonuçların alınmasına katkı sağlayacaktır. Ancak borçlar tablosu içerisinde yalnızca bankalara ve finansal kuruluşlara olan borçlar değil, telefon, elektrik, su, doğal gaz gibi tüketicinin adına kayıtlı olan diğer borçlar da kredi notunu etkileyen faktörler arasında sayılabilmektedir. Bu nedenle bu tip ödemelerin de geciktirilmemesine dikkat edilmelidir.

Borçların vade süreleri içerisinde ödenmesi ile ve özellikle kredi kartı ekstre borçlarının aksatılmadan yapılması ile son ödeme tarihinin geciktirilmemesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kredi kartı kullanımı kredi notu üzerinde oldukça etkilidir. Kişinin herhangi bir kredi kartı mevcut değil ise herhangi bir bankanın vadesiz hesabına bir miktar para yatırarak bu tutarı teminat olarak göstermesi sonucunda kredi kartı alabilmektedir. Banka gösterilen teminat tutarı karşılığında kredi kartı vermekte ve bu kredi kartının yalnızca kredi notu yükseltme amacı ile kullanıldığı unutulmamalıdır.

Bankadan alınmış olan kredi kartının yalnızca ödemelerin gerçekleştirilmesi için kullanılması önerilmektedir. Kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı verilerek tüm faturaların, kredi ödemelerinin kredi kartından yapılması ve nakit alışverişlerin yerine kartın kullanılması sonucunda hızlı kredi notu yükseltme taktiklerine tam bir uyum gösterilmiş olmaktadır. Bunun sonucunda çok kısa bir sonra yapılan güncellemelerde kredi notunda olumlu etkilerin olduğu gözlemlenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı