Kredinotum.com

İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse Yasal Takibe Düşer

Borç yiğidin kamçısıdır derler ama bazen ne kadar kamçıda olsa borcu ödemek imkânsız olur. İnsanların ihtiyaçları için çektikleri taşıt, konut, ihtiyaç kredileri gibi krediler geri ödendiğinde herhangi bir sorun olmaz ama asıl mesele ödenmemeye başlayınca çıkar.

İhtiyaç kredisinin bir kısmının da ödenmesi de sıkıntı oluşturur. İhtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse yasal takibe düşer sorusu insanların aklına geliyor bu konuda ilk otuz gün ödenmez ise banka otuz gün içinde ödenmeyen krediler için ihtiyaç kredisini ödemeyen müşterisini arayarak veya kısa mesaj atarak mail atarak haberdar ederler. Bu arada KKB’na(kredi kayıt bürosu)  da bilgi verilir ve ileride kredi çekmek istediğinizde sıkıntı doğuracak bir durumun için ilk adım atılır. Bu otuz günlük sürede ihtiyaç kredisini ödeyemeyen banka müşterisi için ikinci bir otuz gün başlar.

İkinci otuz günde yine bankanın çağrı merkezi veya şubeden direkt olarak aranabilirsiniz yâda yine kısa mesaj olarak size bilgilendirme yapılır. 90. Günde ise ihtiyaç kredisini kullandığınız banka size 7 günlük ödeme süresi belirler bu süre içerisinde bankadan kullanmış olduğunuz ihtiyaç kredisini ödemenizi talep ederler. 97. Günün sonunda herhangi bir ödeme yapılmaz ise banka ihtiyaç kredisini ödemeyen müşteri için hukuki süreci başlatır. Üzerinize bulunan gayrimenkul, menkul gibi birçok size ait olan varlıklarınıza haciz işlemi başlatarak krediye karşılık gelen paralarını kurtarma yöntemine giderler.

Bankadan ihtiyaç kredisi kullanan kişinin borcuna artık faiz, avukatlık giderleri, tebligat giderleri eklenir. Hacizce gelen avukatlar özellikle taksi ile gelirler taksi ile gelmelerinin nedeni tüm ulaşım giderlerini de bankadan kredi kullanan ve zamanından ödemeyen müşterinin hesabına yazacak olmalarıdır. Ödenmeyen kredi müşterisi merkez bankası tarafından takibe alınır ve beş yıl boyunca kredi kullandırılmaz. İhtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse yasal takibe düşer sorusunun cevabı en fazla 97 gün oluyor.

İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse Yasal Takibe Düşer
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.