İhtiyaç Kredisi Vadeleri 2017

İhtiyaç Kredisi Vadeleri 2017
İhtiyaç Kredisi Vadeleri 2017

İhtiyaç kredisi hayatımız içerisinde o kadar girmiş durumda ki 18 yaşını dolduranların %70’i ihtiyaç kredisi kullanmış durumda. Paraya ihtiyacı olan herkesin borç istemek yerine ilk önce aklına gelen bankalardan ihtiyaç kredisi almak olmuştur. Her kesim kendi ihtiyaçlarına göre belirli geri ödeme koşulları ve geliri ile kredi notuna göre kredi talep etmekte ve bunu kullanmaktadır. 2013 yılında BDDK’nın yaptığı düzenleme ile kredi vadeleri düşürülmüş olup mortgage kredilerinde 240 ay ile 120 ay arasına, taşıt kredilerinde 48 aya kadar, ihtiyaç kredilerinde de 36 aya kadar kredilendirme limiti getirilmişti. Buna göre İhtiyaç kredisi vadeleri 2017 itibariyle 48 ay için geri ödeme yapılamamakta olup en üst limit olaran 36 ay getirilmişti.

Ülkemizde bankacılık sektörünün hızla gelişmesi ve ürün yelpazesinin artmasıyla birlikte, bankalara yönelen bireysel kullanıcılar yıldan yıla gözle görülür ve istatistiksel olarak artış sağlamaktadır. Bu artışın en büyük nedeni de ihtiyaç kredilerine olan taleptir. Yıldan yıla artan bu ihtiyaç kredilerine talep ile ilgili olarak çok fazla batık kredinin olması ve aile temellerinin sarsılması nedeniyle 36 ay üst limit olarak geri ödeme koşulu getirilmiş olup seçim öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre BDDK ihtiyaç kredileri ile taşıt kredilerindeki vadelerde düzenleme yapılacağı yönündeydi.

Son güncel gelen haberlere öre BDDK halen kredi vadelerinde üst limit olarak düzenleme için çalışmalar yaptığı yönünde olup batık kredilerin oluşmaması ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması için, kredi vermenin şartlarını zorlaştırarak vadeleri yükseltmenin formülünü aramaktadır. Yakın bir zamanda ihtiyaç kredilerinin 3 yıldan 4 yıl vade olan 36 aydan 48 aya çıkartılmasının kesin olduğu düşünülmektedir. Ancak vadelerin yükseltilmesi kredi almanın da güçleşmesi anlamına gelecek gibi görünüyor.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan