Krediler

Ipotek Karşılığı Kredi Nasıl Alınır

Güncelleme:

Son zamanlarda bundan sonra banka kredileri olmadan tek yaşamak epey zor. Her fert, bayan erkek, genç ihtiyar ayrımı olmadan bankalara bağımlı yaşıyor. Kamu müessesesi gayret gösteren ve emeklileri esasen maaşlarını bankalar vasıtasıyla alıyorken bundan sonra kalifiye sektör çalışanlarına ilişkin aylık ödemelerinin de bankalar vasıtasıyla yapması bu bağlılığı henüz da kuvvetlendirdi. Zorlaşan yaşam şartları eşliğinde kişilerin bankalardan kullandıkları krediler artmaya başladı. Kişilerin gelir vaziyetleri, genel borç vaziyetleri ve kredi puanları göz önüne alınarak, çoğu değişik türde kredi kullanımları mümkün. Bu krediler bazen düşük rakamlarda gereksinim kredisi olabiliyorken, bazen ev ve vasıta sahibi olmak için yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Düşük rakamlı gereksinim kredilerinde, kişilerin kredi notları, maaşları, istenildiği takdirde gösterilecek kefiller krediler için birer güvence olabiliyor. Bu halde hangi rakamlarda kredi başvurusuna kadar bu teminatların geçerli olacağı ve güvence türünün ne olacağı bankadan bankaya farklılık gösteriyor.

Yüksek rakamlı ve uzun vadeli kredi taleplerinde bankalar kendilerini garanti altına alabilmek için krediyi kullanmak isteyen şahıslardan ipotek talebinde bulunuyorlar. Kredi talebinde tespit edilen şahıs ya da şirketlerin bu günkü parasal vaziyetleri talep edilen rakamları ödemeye yetse bile, işin içinde 60 ay ve üzeri zaman geri ödemeler girince, bu bankalar yönünden tek riziko teşkil ediyor ve borç garanti altına alınmadan kredilere onay verilmiyor. Bankaların vermiş oldukları ipotekli krediler iki değişik program ile karşımıza çıkıyor. İlk uygulamada şahıslar yüksek rakam ve vadelerde kredileri, tek gayrimenkul ya da vasıta alımında kullanmak emeliyle talep ediyorlar. Bankalarda bu kredileri, alıncak olan gayrimenkulün ya da aracın üstüne ipotek koymak koşulu ile kullandırıyorlar. Bu uygulamada ilk olarak alıncak olan vasıta ya da gayrimenkulün ruhsat ve tapu misali ile bankaya kredi başvurusunda bulunuluyor. Başvurunun akabinde gayrimenkuller için banka ekspertizleri doğrulusunda tek kıymet çalışması inşa ediliyor ve tek rapor hazırlanıyor.

Bu raporda ipotek altına alıncak olan şey her ne ise, ilk olarak kredi tüketimine idealliği araştırılıyor. Üstünde rastgele farklı tek ipotek bişi, kredi tüketimine uygunluk sağlamıyor. Uzman raporu neticeninde, banka alıncak olan gayrimenkul için, aynısı gayrimenkul ipotek alınarak ne kadar kredi kullandırabileceğini ve hangi vadelerde olabileceğinin verisini aktarıyor. Karşılıklı onay alındıktan ardından kredi süreci tamamlanıyor. Ve kredi borcu tamamlanana kadar, alınan şey banka yerine ipotekte kalıyor. İpotek karşılığı kredilerde yapılan başka program ise, yüksek rakamlarda talep edilen gereksinim kredilerinin tüketiminde karşımıza çıkıyor. Bu uygulamalarda talep ettiğiniz kredinin herhangi bir mal alımına mukabil olmasına lüzum yok. Kullandığınız kredi vasıtası ile alacağınız parayı nereye kullanacağınızın banka yönünden hiçbir ehemmiyeti yok. Belirli tek limitin üstünde ve uzun vadelerde kullanmak dilediğiniz bu gereksinim kredilerinde aranan koşul, krediye mukabil kendisi adınıza ilişkin tek gayrimenkulü ipotek olarak göstermeniz oluyor. Vasıta ipotekleri bu kredilerde geçerli değil. Talep edilen krediye mukabil, yanlızca bankanın makul gördüğü arsa, ev ya da işyerleri ipotek altına alınabiliyor.
Bu kredinin başvurusunda, bankanın talep ettiği classic evrakların haricinde, ipotek vermek dilediğiniz gayrimenkule ilişkin tapu fotokopisinin de müracaat dosyanızda bişi gerekiyor.

Bu evraklar ile ilk olarak gayrimenkulün uzman çalışması yapılıyor. Ekspertizin değerinin ne kadar bulunduğu banka uzmanları doğrulusunda belirleniyor. Gayrimenkule biçilen değerin fakat % 75’ine eşit gelen rakam kadar kredi tüketimine izin ediliyor. Bu rakamı, bankalarda tespit edilen toplam riziko ve ödeme kuvveti de etkiliyor ve bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Uzman raporu neticeninde banka ile karşılıklı mutabık kalındığı taktirde, kredi tüketimi gerçekleştiriliyor ve kredi borcu tamamiyle tamamlanana kadar mülkünüz bankaya ipotekli olarak kalıyor. Bu bulgular de işaret ediyor ki, ipotek karşılığı kredi alacağınız vakit çok sayıda bankaya uğrayarak şartlar ve başka koşullar ile ilgili malumat alabilmek biz müşterinin faydasına olacaktır. Ipotek karşılığı kredi sebep içerler ile ilgili sorularınız veyahut bankalarla alakalı yaşadıklarınızı alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

159 Yorum

  1. merhabalar tarım kredisi cekmek istiyorum.avrupada yasayan amcamım türkiyedeki evini ipotek edebilirmiyim.amcam kabul etti.kredi alabilirmiyim

  2. Merhaba uzerime 4 katli bina var 150bin tl aracim var krediye basvuruyorum ama hic cikmiyor kart limitimi bile arttimiyolar kredi notumda baya iyi ama yasim 22 50bin tl nakit ihtiyacim var ne yalmam gerekiyor

  3. İstanbulda 700 metre kare arazim var değeri 80 bin civarında üzerine 20 bin TL kredi çekmek istiyorum mümkün mu

  4. İpotekli arac kredisi nasil alirim. Kredi notum cok dusuk araç krdeisi cekmek istiom baska nasil cekebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı