Kredinotum.com

İş Bankası Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır

İş Bankası ek hesap ile vadesiz hesabınızda para olmadığı durumlarda taksitli veya nakit avans yöntemi ile havale – EFT yapabilir, kredi kartı borcunuzu ödeyebilir veya faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Yani özgürce tüm ödemelerinizi, size tanınan limit çerçevesinde kullanabilirsiniz. Ancak, iş bankası ek hesap ödemeleri aylık yapılmakta olup genel olarak ayın 1. Günü ödeme günüdür. Ancak bankanız ile görüşerek bu ödeme gününü farklı bir güne alabilirsiniz. Standart ek hesaplar otomatik olarak ayın ilk günü ödeme günü olarak belirlenir ve herhangi bir asgari ödemesi yoktur. Ne kadarlık bir ödeme kullanıldıysa onun ödenmesi gerekir. Veya taksitli avans işlemi yaptıysanız taksit sayınızı ödeyebilirsiniz.

Genel olarak iş bankasının ek hesap için aylık faiz tutarı %2,02’dir. Ancak bu oran bankanız ile yapacağınız anlaşmaya göre değişmektedir. Bazı şubeler, maaş müşterisi hesaplarından daha düşük komisyonlarda faiz oranı alabilmektedir. Bu tamamen banka şubesinin inisiyatifindedir. Genel olarak ek hesaplar 500TL limit ile 2000TL arasında limite sahiptir. Ek hesaplar bir vadeli hesap olup kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredili bir hesaptır ve banka sicilinizde olumlu olumsuz etkiler yapmaktadır. Geç ödenen ek hesap ödemeleri kredi notunuzu hızlı düşürürken zamanında ödemeleriniz çok küçük miktarda artışa neden olur. İş bankası üzerinden aldığınız ek hesaplar ile ilgili ödemeler yine vadesiz hesabınıza yapılmalıdır. Vadesiz hesabınıza gelen her havale ve EFT işlemi, sizin vadeli borcunuzdan otomatik olarak düşer.

Yani siz, vadeli hesabınıza 500TL olan borcunuzda 500TL havale yaparsanız ve 1 gün sonra 500TL’yi çekerseniz, ödemeniz zamanında yapılmış olur. İş bankası ek hesap başvurularını vadesiz hesabınızın bağlı olduğu şubeye bizzat giderek, iş bankası işcep internet bankacılığı veya direkt internet bankacılığı üzerinden yapabileceğini gibi ek hesabınızı kapattırmak için öncelikle tüm borcunu ödemiş olmalı ve borcunuzun ödedikten sonraki ilk ödeme taksit gününün geçmiş olması, ekstrenizin borçsuz olarak kesinleşmiş olması gerekmektedir. Ek hesap üzerinde yaptığınız işlemlerinizin kredi notunuzu etkilediğini unutmayınız.

Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.