İşsiz Kişi Kredi Çekebilir mi?

İşsiz Kişi Kredi Çekebilir mi?
İşsiz Kişi Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayan hiç kimse bankalar üzerinden hiçbir şekilde kredi kullanamazlar. Bunun nedeni bankaların verdikleri kredinin geri ödenmesi konusunda sıkıntı çıkabileceğini göz önüne almaları nedeniyle olmaktadır. Farklı yöntemler ile İşsiz Kişi Kredi Çekebilir mi sorusuna yanıt vermek gerekir. Emekli bir kişi ya da çalışan birisinin kefilliği ile kredi kullanma şansım olabilir mi diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Bu konuda hizmet sağlayan bankalar olsa dahi kişinin talep ettiği kredi miktarına farklı faiz oranları uygulanmaktadır. Bu kamu kuruluşunda ya da özel sektörde çalışan birisinin alacağı kredide uygulanacak olan kredi oranından daha yüksek olacaktır. Bu durum zor durumda olan kişiyi daha zor duruma düşürmekten başka bir faydası olmamaktadır.

Krediyi bankalar üzerinden alamazsınız. Ama bu şekilde kredi veren özel finans kuruluşlarından bu konuda destek alabilirsiniz. Bu firmalar yapıları ve işleyişleri gereği verdikleri kredi karşılığında yüksek miktarda para talep etmektedirler. Bu talep insanları zor duruma sokabilir. Özellikle kredi yatırma konusunda aksaklık yaşadığınız zaman normal bir bankanın işleyiş tarzına göre daha acımasız olmaktadır. Elinizde bulunan herhangi bir mal varlığına hızlı bir şekilde haciz uygulaması yapılmaktadır. Bankalar geçmiş dönemde yaşadıkları acı deneyimler nedeniyle bu şekilde bir uygulamaya gitmek zorunda kaldılar.

Kredi çekme konusunda bankalar para vermek için insanları zorla yanlarına çekmekte ve isteyen herkese kredi kullanma imkânı tanımaktaydılar. Ancak bu kredilerin geri ödenmesinde yaşanan sorunlar bazı bankaların iflasa sürüklenmesine neden olmuştur. Ya da hiç istemedikleri halde birçok banka mülk konusunda çok zengin hale gelmiştir. Sadece kredi kullanımı konusunda bu kadar katı değiller. Kredi kartı verilmesi de artık zorlaştı. Gelir beyan edemeyen hiçbir vatandaş kredi kartı alamıyor. Ancak bir akrabasının üzerinden ek kart talebinde bulunabiliyor. Siz de bu şekilde yaşayan birisiyseniz yapmanız gereken tek uygulama gelir belgesini göstermek olacaktır. Ancak gerçekten çalıştığınız bir kurumdan bu belge istenmektedir. Bu konuda çok titiz araştırmalar yapıldıktan sonra müşterinin talebi yerine getirilmektedir.

Günümüzde bazı kredi miktarlarında gelir belgesi dahi kabul edilmemektedir. Çekeceğiniz kredinin limiti ne kadar yüksek olursa aynı oranda aylık ödeme miktarınız maaşınızdan fazla olmamak zorunda. Yani 2000 TL maaş alıyorsanız, çekmek istediğiniz kredinin aylık ödemesi bu paranın üzerinde olduğu taktirde kredi talebiniz ret cevabı alacaktır. Özetleyecek olursak çalışmayan ve gelir beyan edemeyen hiçbir vatandaş kredi ve kredi kartı talebinden olumlu şekilde cevap alamayacaktır. Olumlu olarak size cevap verecek kurumlar ise özel final kuruluşları olacaktır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan