İsviçre’de Gizli Banka Hesabı Nasıl Açılır

İsviçre’de Gizli Banka Hesabı Nasıl Açılır
İsviçre’de Gizli Banka Hesabı Nasıl Açılır

SwissLeaks internet sitesinin sızdırdığı bilgiler sonrası İsviçre’de gizli banka hesabı nasıl açılır sorusu merak konusu oldu ve uzmanlarımız sizler için bu konuda araştırma yaparak, ayrıca isviçre bankalarında ülkemizden kaç kişinin hesabının bulunduğunu araştırdılar.

203 ülkeden 106 bin müşterine ait toplamda 150 milyar dolardan fazla paranın bulunduğu gizli isviçre bankaları deşifre olmuştu. İstatistiklere göre 3.105 türk müşterinin de listede bulunduğu sıralamada Türkiye 34 ülke arasında 9. Sırada yer aldı. Ülkemiz, açılan gizli hesaplar içerisinde 3.5 milyar dolar ile 23. sırada yer buldu.

[ads2]

İsviçre’de gizli banka hesabı açmak için 3 aşama olduğu biliniyor. Öncelikle gerçek isim soyisim ile hesap yaratılıyor ve ne kadar isteniliyorsa o kadar miktar para hesaba yatırılıyor. Bir off shore şirketi aracılığıyla hesap ismi değiştiriliyor. Daha sonra müşterinin ismi, hesap numarasıyla değiştirilerek hesap sahibi “Ahmet Mehmet” yerine hesap sahibi “X123456” gibi bir numara veriliyor.

Bu aşamadan sonra artık hesap sahibi bir isim değil bir numara oluyor. İsim ile yapılan araştırmada hesap bulunamıyor. Numara ile sorgulama yapıldığı zaman da sadece hesap dökümü bulunabiliyor, ancak sahibi tespit edilemiyor.

Üçüncü ve son aşamada yazışma adresi olarak banka kişisel verilerin adrese gönderilmemesi işlemini uyguluyor ve hiçbir hesap bilgisi posta, mail veya cep telefonu üzerinden paylaşılmıyor. Para çekim işlemi için “Ahmet Mehmet” isviçreye giderek bankadan para çekimi yapabiliyor, başka türlü hesabına asla erişemiyor. Ve banka yöneticileriyle kimin kontak kuracağı da seçim arasında. Şahsen işlemler yapılabiliyor veya vekil atanabiliyor.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan