Kara Liste

Kara Listedekilerin Kredi Kullanması

Güncelleme:

Günümüzde kişilerin ihtiyaçları dolayısı ile kredi çekmesi ile yaşanılan olumsuzlukların neticesinde bu kişiler Merkez Bankası tarafından riskli müşteri olarak tanımlanmakta ve ismi kara listeye eklenmektedir. Bir kişinin adının kara listeye yazılması bankalardan alınacak pek çok hizmette aksaklıklar yaşanmasına veya zorlaştırılmasına yol açan bir durumdur. Kara listede bulunan kişiler ödemeleri ile yasal süreci aksatmış kişiler olarak tanımlanması nedeni ile bankalardan yapacakları her işlem karşısında olumsuz yanıt almakta ve pek çok banka adı kara listede bulunan kişilere kredi vermemektedir.

Kişilerin tüm finansal sicilleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olup, tüm bu bilgiler bankaların ortak ağında paylaşılmaktadır. Kredinin kullanılmasının ardından oluşan düzensiz ödemelerin sicili etkilemesi ile kişinin adı listeye eklenmektedir. Bu listeden kişinin adının silinmesi ile tekrar bankalar ile çalışmak mümkündür. Ancak pek çok banka kara listede olanların kredi kullanması için olumlu adımlar atmazken, bir takım bankalar buna uygun çalışma politikaları geliştirerek hizmet vermektedir. Bu sınırlı bankalar arasında Denizbank, Finansbank ve ING Bank bulunmaktadır.

Çeşitli finansal bilgiler ve kriterler ışığında bu bankalar ismi kara listede olanların kredi kullanması hususunda işlemler yürütmektedir. Bu kriterler içerisinde kişinin geçmiş dönem borçlarının gecikmesinin sebepleri, aylık geliri ve gelir beyanında bulunulabilecek taşınmaz malları yer almaktadır. Bir kimsenin adının kara listeden silinmesi için ve bankalarla aktif olarak tekrar çalışmaya başlayabilmesi için tüm borçların ödenmesinin ardından 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Ancak kişilerin mevcut borçlarını kapatmasının ardından hesap hareketlerini iyi hale getirmesi ile 5 yıl beklemeden kredi kullanabilme hakkı verilebilmektedir. Ayrıca bankalar kara listede ismi bulunan kişiler için çalışmalar başlatarak bu kişilere düşük limitli kredi kartı temin etmektedirler. Hesaplar üzerinden verilen otomatik ödeme talimatları, düşük limitli kredi kartlarının mevcut borçlarının net olarak ödenmesi kredi kullanabilmek için doğru adımlar olarak sıralanmaktadır. Böylelikle kişilerin taşınmaz mal varlıkları ile son dönemlere ait hesap hareketlerinin olumlu gidişi kredi başvurularında pozitif etki yaparak bankaların risk durumunu azaltmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı