Kredinotum.com

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim

Kara Liste kişilerin bankalara olan tüm borçlarını belirlenen taksitler ve tarihlere göre ödemeyen ve ödemelerinde gecikmeler yaparak aksatan bireylerin bankalarla olan ilişkilerini belli bir süre kısıtlamak için oluşturulan bir listedir. Negatif kredi ödemelerinin kayıt altına alındığı kara liste, bankalar tarafından kullanıl sistem sayesinde ortak bir şekilde kullanılmakta ve bilgiler görüntülenmektedir. Böylece her banka problemli olan kişi ve müşterileri görebilirken, kara listeye alınmış olan kişiler ile ilişkisini bir süre kesebilmektedir.

Kredi başvurusu sırasında referans niteliği taşıyan bu kara listenin yanı sıra diğer önemli kaynak da Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarıdır. Kara listenin içerisinde yer alan tüm veriler bu iki kurumun iş birliği ile kayıt altına alınmaktadır. Kaydedilen tüm verilen bankalara bilgilendirme niteliği ile sunulmaktadır. Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan kara liste tüm bireyleri ve kuruluşları kapsamakta olup, problemli bireysel krediler, senetler ve çekler bankaların havuzunda toplanarak bilgilerine sunulması amacı ile 5 yıl süre ile saklanarak bu kişi ve kuruluşlarla ilişkilerini ve tüm çalışmalarını düzenleyerek işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Bireylerin kredi başvurusu esnasında aynı ekran üzerinden sorgulama işlemi yapılarak kara listeye ulaşmak mümkündür. Bu sebeple kara liste kredi ile kredi kartı başvuruları sırasında referans niteliği taşımaktadır. Kara listeden yer alan kişiler ile bankalar ne yazık ki çalışmamaktadır. Kara liste içinde adı yazılı olan kişilerin ekonomik durumu ve bankalarla olan ilişkileri olumsuz yönde etkilenmekte ve kredi ya da kredi kartı için herhangi bir bankaya başvuru yapması sonucunda işlemler olumsuz yanıtlanmaktadır. Bu kara liste içinden çıkılması da yakın bir süre içinde mümkün olmamaktadır. Bireyin isminin kara listeye yazılması ile “Kara Listeden Ne Zaman Silinirim” sorusu oldukça sık sorulmaktadır.

İsmi kara listeye yazılan bir kimsenin adının kara listeden silinmesi için öncelikle var olan borcunun tümünün kapatılması gerekmektedir. Ancak tüm borçların ödenmesi de kara listeden silinmek için yeterli olmamaktadır. Borcun ödenmesinin ardından 5 sene bekleyerek ancak bu süre sonucunda tekrar bankalarla çalışmaya başlamaktadır. Bazı dönemler içerisinde hükümet kara liste için aflar çıkararak borcunu ödemiş kişilere 5 sene bitmeden bankalarla çalışma fırsatı vermektedir. Ayrıca borcu bulanan kişilerin borçlarını ödemesi ile isminin silinmesi için genel merkeze bir dilekçe yazarak kara listeden adının silinmesini beyan etmesi önerilebilmektedir. Genel merkezin vermiş olduğu karar doğrultusunda kişinin ismi kara listeden kaldırılabilmektedir.

Bir kimsenin bankalarla olan çalışmalarının olumsuz etkilenmemesi ve isminin kara listeye yazılarak 5 sene herhangi bir kısıtlama yaşamaması için borçlarının düzenli bir şekilde ödenerek herhangi bir gecikme yaşanmamasına özen göstermesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde borçların ödenmemesi durumunda 5 sene boyunca Kara Listeden Ne Zaman Silinirim diye düşünerek beklemek zorunda ve bankalar ile olan çalışmalarına ara vermek zorunda kalabilmektedir.

Kara Listeden Ne Zaman Silinirim
5 (100%) 2 yıldız

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.