Kara Liste

Kara Listedeyim Kredi Almak İstiyorum

Güncelleme:

Çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda bankalardan ve finansal kuruluşlardan kredi kullanarak bu kredilerin ödeme planlarına uyum göstermeyen tüketiciler Merkez Bankası Kara Listesi’ne adını yazdırmaktadırlar. Bu tüketicilerin Kara Liste’ye adını yazdırması sonrasında finansal yaşantılarında ve çalışmalarında aksaklıklar ve problemler doğmaktadır. Özellikle adı Kara Liste’de geçen pek çok kişi finansal çalışmalarında yaşamış olduğu nakit problemleri doğrultusunda kredi kullanmak istemekte ve kara listedeyim kredi almak istiyorum açıklaması ile bankalara müracaat etmektedir.

Bilindiği gibi bankacılık işlemleri sırasında tüm finansal geçmişler ve faaliyetler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu nedenle olumsuz ödeme disiplinsizlikleri ve gecikmiş ödemeler KKB tarafından olumsuz kayıt olarak kayda geçmektedir. Bu negatif kayıtlar doğrultusunda da kişinin adı bankalar nezdinde riskli müşteri potansiyelini ifade eden Kara Liste kayıtlarına geçirilmektedir. Yapılan başvurular esnasında bankalar kara listede olan kişilerin risk profillerini inceledikten sonra kredi işlemlerine olumsuz yanıt vermektedir.

Kara listede olan kişilerin finansal çalışmalarına ara verilmesi durumunu değiştirmek amacı ile günümüzde bazı bankalar çalışma politikalarında farklılıklara gider hem müşteri potansiyelini arttırma hem de çalışma disiplininde yeniliklere yer verme amacı ile kara listede olan kişilere kredi kullanabilme imkanı sunmaktadır.

Bu bankalar arasında Finans Bank, Deniz Bank ve İNG Bank gibi Türkiye’nin ileri gelen bankaları yer almaktadır. Bu bankalar tüketicilerin yalnızca olumsuz geçmiş kayıtları ile ilgili değil, maaşları, ikametgah adresleri, medeni halli, eğitim durumları, çocuk sayıları ve mevcut borç durumları gibi birtakım unsurları göz önünde bulundurarak kredi kullanmalarına olanak sunmaktadır. Bu kriterlere uyum gösteren kişiler kara listede olmaları halinde dahi bu bankalardan kredi kullanabilme şansına sahiptirler.

Çalışma prensipleri dahilinde risk profili mevcut olan ve Kara Liste’de adı bulunan tüketicilere kredi vermeyen pek çok banka bulunmaktadır. Ancak kara listede olan kişiler bankalar ile görüşmeler yaparak kredi kullanabilme hakkına sahip olabilirler. Görüşmeler esnasında pek çok bankadan red cevabı alınabilmektedir. Ancak yukarıda belirttiğimiz çalışma prensiplerinde olan bankalar bu başvurulara olumlu yanıt verebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı