Kredinotum.com

Katılım Bankaları Hangileridir

Katılım bankaları ülkemizde muhafazakâr kesim tarafından banka müşterilerinin faiz yerine katılım payı vb isimler adı altında talep edilen masraflardan dolayı, faizsiz ürünler ile faizsiz bankacılık adı altında işlem yapan bankalardır. Bu nedenle katılım bankaları hangileridir yazımızda sizlere katılım bankalarını ve bilgilerini aktaracağız. Bankalar, müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belirli miktar ve vadede para vererek faiz ile geri talep etmektedir. Ancak katılım bankaları faiz yerine masraf ve katılım ücreti adı altında faizsiz işlem sağlar. Ve banka net bir tutar belirterek müşterisine net bir rakam belirtir. Müşterinin ödeyeceği rakam net budur. Dalavere veya herhangi bir oyun olmaz, faiz olmaz, sahtekârlıkla işlem olmaz, bu nedenle muhafazakâr kesim tarafından çok fazla kullanılmaktadır. Katılım bankasında bu tür ürünlere finansman adı verilmekte olup faizli kredilerde oranlar değişirken bu tür kredilerde komisyon ile işlem yapılır ve oran değişmez.

KUVEYT TÜRK BANKASI KATILIM BANKASI

Ülkemize 1989 yılından bugüne kadar hizmet vermekte olan Kuveyt Türk bankası ana hissedarı Kuveyt’in finansal kurumu olan Kuwait Finance House firması olup tekstil, emlak ve metal sektörlerinde yatırımlar ve kar ortaklığı ile müşteri kazançlı yatırımlar yapmaktadır. Visa ve MasterCard ile anlaşmalı olarak POS, ATM, Telefon Bankacılığı, İnternet ve Mobil Bankacılık ve SMS bankacılığı ile kesintisiz hizmetlerine devam etmektedir.

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI

Ortadoğu’nun en güçlü sermaye sahiplerinden Albaraka Bankacılık grubuna bağlı olan Albaraka Bankası, İslam kalkınma bankası ve Türk ekonomisine uzun yıllardır yerli sanayi gruplarını destekleyerek devam etmektedir. 1984 yılından günümüze 209 şubesi ile büyük hizmetler veren Albaraka Türk, faizsiz kar hizmeti sağlamaya devam etmektedir.

BANK ASYA KATILIM BANKASI

İstanbul şubesini 1996 yılında hizmete açan banka, 1999 senesinde bankalar kanuna tabi olarak hizmet vermeye devam etmiş olup 2006 senesinde 30 milyon TL sermaye ile genişleyen şube ağını kurmaya başlamış İstanbul Menkul Kıymetler borsasında işlem görmeye başlamıştır. 2007 yılında 118 şubesini aktif olarak çalıştırmakta olan Bankasya %54 oranında halka arz yapmıştır. Kalan hisseler sanayi firmaları arasında paylaşılmıştır.

TÜRKİYE FİNANS BANKASI

The National Commercial Bank ve Ülker ortaklığında kurulan Türkiye Finans Bankası 2005 yılında 108 şubesi ile hizmet vermeye başlamış olup 250 milyon TL sermayesiyle finans ektörüne girmiştir. 2015 yılı itibariyle sermayesini 2 milyar 600 milyon TL’ye yükseltmiş olup halen 280 şubesi ile hizmetlerine devam etmektedir.

ZİRAAT KATILIM BANKASI

Ziraat Bankası 2015 Mayıs ayında faaliyet izni alarak Ziraat Katılım Bankası olarak hissedar ve müşterileri için değil toplum ve tüm paydaşlara değer katma amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Yeni kurulması nedeniyle henüz mali verileri açıklanmamış olup tüm hizmetlerine katılım bankacılığı olarak ayrı bir hizmet ile devam etmektedir.

Katılım Bankaları Hangileridir
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.