Krediler

Kefilsiz Ev Kredisi Alabileceğiniz Bankalar

Güncelleme:

Bazı bankalar tüketicilerin gelir belgesine ve kredi notlarına bağlı olarak kefil şartı olmadan kredi kullanmalarına olanak sunabilmektedir. Bu şarta uygunluk dahilinde bankaların müşteri temsilcileri ile iletişime geçilerek kefilsiz kredi kullanabilme koşulları hakkında detaylı bilgi almak gerekmektedir. Alınan bilgiler dahilinde kredi kullanılabilirlik durumu değerlendirilerek ipotek gösterilebilecek mülklerin de incelenmesinin sonrasında başvuru işlemleri en geç bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kefilsiz ev kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank gibi önde gelen bankalar sayılabilirken, bu bankalar da her bankanın çalışma prensiplerinde olduğu gibi öncelikle kişilerin kredi notlarını sorgulamaktadırlar. Ev kredileri ihtiyaç kredisi gibi kolay kullanılabilen bir bankacılık ürünü olmaması sebebi ile bankalar kişilerin geçmiş dönem kayıtlarını önemsemektedir. Ancak birtakım bankalar kredi notunu sorgulamadan kredi verebildiği gibi kefil şartı aramadan da konut kredisi kullanma olanağı sunmaktadır.

Günümüzde teknolojiyi yakından takip eden bankaların geliştirmiş oldukları sistemler ile kredi onay işlemlerini teknolojik ortamlarda yürütmektedirler. Bu sistem üzerinden çalışmalarını yürütmekte olan bankalara kısa mesaj yolu ile talep edilen kredi türünü ve başvuruda bulunan kişinin T.C. kimlik numarasını bir SMS yolu ile göndermesinin ardından kredi cevabı bir dakika gibi çok kısa sürede kişiye iletilmektedir.

Ayrıca internet bankacılığı kanalları üzerinden de kredi başvurularında bulunmak mümkündür. Ancak bankanın herhangi bir şubesine başvuru yaparak banka yetkilisi ile direkt olarak iletişime geçerek kredi başvurusunda bulunmak ve işlem sırasında gerekli tüm bilgilerin de beyan edilmesi ile işlemler kolay yürütülebilmektedir. Bu esnada tüketicinin kefil sunmak istemediğini iletmesi ile de kredi kullanma yolları hakkında yetkili tarafından bilgiler aktarılmaktadır.

Ev kredilerinde yüksek faiz oranları ve kredi fiyatları sebebi ile kefil bulma konusunda sıkıntı yaşanması sebebi ile bankaların pek çoğu bu şartı kaldırmıştır. Kişinin kredi notu ve ipotek olarak gösterebileceği taşınmaz mülkü ile herhangi bir kefil göstermeden kredi kullanmasına olanak sunulmuştur. Kefil şartının yerinde ipotek koşulunun getirilmesi ile de banka vermiş olduğu ev kredisinin geri ödemelerini ve riskini garanti altına alarak daha hem banka hem de müşterisi açısından daha rahat ve daha güvenli finansal işlemlerin yürütülmesine olanak sunmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı