Kredinotum.com

Kıbrıs’ta işlem Yapan Bankalar

Yavru vatan olarak adlandırılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin menşeini taşıyan bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar bankacılık sektörünün yaygın olması ve hızlı ilerlemesi doğrultusunda tüketicilerin ihtiyaçlarına ve arz taleplerine yanıt vermek için çalışmalarını Kıbrıs’ta da sürdürmektedirler. Hayatın her alanında aktif olarak kullanmış olduğumuz bankacılık işlemlerini bu teknolojik araçlar ile her alanda kullanmak mümkündür. Merkezi ülke çapında yayın olarak bulunmakta olan bu bankalar bu teknolojik araçlar üzerinden yavru vatanda da işlemlerin yürütülmesine olanak sunmakta ve tüketicilerin taleplerine yanıt verilmesi açısından önem taşımaktadır. İnternetin ve mobil bankacılık kanallarının aktif olarak kullanıldığı bankacılık kanalları üzerinden Kıbrıs’ta da bankacılık işlemlerini kolaylıkla yürütmek mümkündür.

Gelişen teknolojinin ve bankacılık kanallarının aracılığı ile Kıbrıs’ta işlem yapan bankalar üzerinden tüm finansal yaşantıyı herhangi bir aksaklığa uğraman yürütmek mümkündür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde işlem yapmakta olan bankalar belirlenen yönetmelikler çerçevesinde hizmet vermeyi sürdürmektedirler.Kıbrıs’ta işlem yapan bankalar bir tanesi kamu sermayeli, 15 tanesi özel sermeyeli ve 7 tanesi şube bankası olarak hizmet vermektedirler. Toplamda 23 ticari banka üye olarak hizmet vermektedirler.

Yukarıda belirtilen bilgilerin yanı sıra Birlik Tüzüğü’ne göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermekte olan her banka bu birliğe üye olmakta ve bu üyelik zorunlu tutulmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde hizmet vermekte olan kamu bankası ise Kıbrıs Vakıflar Bankası’dır. Bu bankanın haricinde ise Kıbrıs içerisinde hizmet vermekte olan özel sermayeli bankalar mevcuttur. Bu bankalar K.T. Kooperatif Merkez Bankası, Kıbrıs İktisat Bankası, Türk Bankası, As Bank, Limasol Türk Kooperatif Bankası, Creditwest Bank, Yakın Doğu Bank, Şeker Bank (Kıbrıs), Universal Bank, Ak Finans Bank, Kıbrıs Faisal İslam Bankası, Viya Bank, Nova Bank ve Kıbrıs Kapital Bank olarak hizmet vermektedirler.

Kıbrıs’ta işlem yapan bankalar haricinde diğer şube bankaları ise; HSBC Bank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Garanti Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, TEB (Türk Ekonomi Bankası) ve ING Bank olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak bu bankaların Kıbrıs’taki çalışma saatleri Türkiye’den farklılık göstermektedir.

Kıbrıs’ta işlem Yapan Bankalar
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.