Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir Mi

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir Mi
Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir Mi

Bir tüketicinin kullanmış olduğu kredi ve kredi kartı ya da kıymetli evrak sonrasında borç bakiyesini ödememesi halinde takibe düşme durumunun akabinde mahkemelik olması ile kırmızı kalem yemesi durumu söz konusu olabilmektedir. Merkez Bankası’nın veri tabanında  toplanmakta olan kara liste uygulamasının bir benzeri olan kırmızı kalem yeme durumu ise bankaların ortak ağında toplanan veri tabanında kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple kırmızı kalem yenmesi durumunda kişinin adının kara liseye kaydedilmesi durumu eş değer olarak ele alınabilmektedir.

Kırmızı kalem yiyen tüketicilerin bankaların ve finans kuruluşların ürün ve hizmetlerinden yararlanması mümkün değildir. Bankaların yalnızca mevduat hesaplarından yararlanılması söz konusu olduğu gibi bankalar ile olan tüm çalışmalarına kara liste uygulamasında olduğu gibi 5 yıllık bir süre için kesilmesi de söz konusudur. Bu durum sonucunda kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar haricinde kişilerin bankalara yapmış olduğu kredi ve kredi kartı başvurularına olumsuz yanıt almaktadırlar. Ödenmemiş ve geciktirilmiş borç bakiyeleri nedeni ile takibe düşülmesi, avukatlık olunması ve daha sonrasında icralık olma durumlarının varlığı sebebi ile bankalar ile çalışma durumu risk teşkil etmesi sebebi ile başvurular anında ret cevabı vermektedirler. Bu nedenle bu gibi durumların yaşanmaması adına kişilerin mevcut ödemelerini vade süreleri içerisinde ödeme planına sadık kalarak yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi sorusuna yanıt arayan kişilerin olumsuz yanıt alacağı kaçınılmaz bir sondur. Bankaların ortak kullanmakta olduğu veri tabanında kişinin adının bulunması tüketicinin bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanması yönünde olumsuzluklar oluşturabilmektedir. Kredi kartı ve kredi kullanımına olanak sunulmayan bu uygulama kapsamında kişilerin mevcut borç bakiyesini kapatmış olması durumunda dahi belirlenen süre içerisinde beklemesi ve daha sonrasında finansal yaşantısını sürdürmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde bir takım bankalar tarafından kırmızı kalem yiyen kişinin kullanmakta olduğu kredi kartları kapatılmamakta ve kullanımına devam edilmesi olanağı sunulmaktadır.

Unutulmamalıdır ki kırmızı kalem yeme durumu sonrasında kişinin adının kara listeye yazılması durumu söz konusu ise bankalar ile olan tüm ilişkilerin kesilmesi kaçınılmazdır. Bu durum sonucunda da banka kişilerin tüm kredi ve kredi kartı hesaplarını tek taraflı olarak fesh edebilmektedir. Borçların ödenmemiş olması halinde tüm borcun en geç 7 gün içinde kapatılması gerekmektedir. Ancak bu durumunda kırmızı kalem yeme durumunun önüne geçebileceğini söylemek pek mümkün olmamaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan