Krediler

Kişiler En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilir

Tüketicilerin ve banka müşterilerinin sıklıkla sormakta olduğu ve merak ettiği konuların başında en fazla kullanabilecekleri kredi tutarı sorusu bulunmaktadır. Tüketicilerin ve banka müşterilerinin kullanabilecekleri üst sınır kredi tutarları bankaların çalışma politikaları, tüketicilerin kredi notları ve gelir durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bankalar kredi ürünlerini kredilerin hacimlerine, genişleme politikalarına ile finans sektörü içerisindeki global ve yerel şartlara göre kredi kullandırma oranları değişebilmektedir. Uluslararası para tutarı, dünya genelindeki faiz oranları ve gelişen ülkelere olan ilgiler bankaların kredi kullandırma durumunu etkilemektedir.

Şahıs olarak yukarıda belirtilmekte olan kredi kullanma faktörlerini değiştirmek mümkün olmayacağı için yalnızca şahsi durumları ilgilendirmekte olan hususların göz önünde bulundurularak kişiler en fazla ne kadar kredi alabilir hususundaki limiti en üst düzeye çıkarmaya çalışmak gerekmektedir.

Şahıs olarak verilecek olan kredi tutarlarında bankaların gözetmekte olduğu en önemli husus kişilerin gelir durumudur. Günümüzde bankaların uygulamış oldukları prosedürler değişiklik göstermekte olduğu gibi genel olarak aylık gelir durumunun üçte bir oranını aşmamak koşulu ile taksit tutarının belirlendiği kredileri kullanmak mümkündür.

Bu durum sonucunda 2000 TL aylık geliri olan bir kimsenin bankaya 700TL’yi geçmeyecek kredi taksit tutarı ile bir kredi kullanması söz konusu olabilmektedir. Bu tutar ise 36 ay vadeli maaşın 8 ile 10 katı arasında bir kredi tutarına denk gelmektedir. Yani 2000 TL aylık geliri olan kimseler 36 ay vadeli maksimum 15000 TL – 20000 TL arasında kredi kullanabilmektedir. Günümüzde pek çok banka serbest ve özel sektör çalışanlarında 36 ay vadelerde kredi verebilmektedirler.

Ancak emekli ve bordrolu çalışanların ya da kamu çalışanlarının çekebilecekleri kredi tutarı özel sektör ve serbest çalışanlarına oranla biraz yüksektir. Emekli tüketiciler ve kamu kamu çalışanları 60 aya kadar olan vadelerde kredi kullanabilme hakkına sahiptirler. Ancak bu durum ihtiyaç kredilerinde söz konusu olmaktadır. İhtiyaç kredileri haricinde kullanılacak olan konut kredilerinde 120 ve 180 aya kadar olan vadelerde kredi kullanabileceği için faizlerde uygun limitlerde olup, yüksek tutarlarda kredi kullanılabilmektedir. Ancak ev kredilerinde konut değerinin %75 ile %80 oranlarında kredi kullanılabileceği hususu unutulmamalıdır.

Pek çok bankanın kampanya dahilinde belirlemiş oldukları kredi limitleri de bulunmaktadır. Bu kampanyadan yararlanarak kredi kullanmak isteyen kişiler kredi üst limiti ne kadar ise yalnızca belirlenen üst limit tutarı kadar kredi kullanma hakkına sahiptirler. Kişinin gelir durumu daha yüksek limitli bir kredi kullanabilme olanağı sunsa dahi kampanya kapsamında olması sebebi ile daha fazla tutarda kredi kullanmak mümkün olmamaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki taşıt kredilerinde alınacak olan taşıtın %70’lik oranına kredi kullandırılırken, günümüzde bir takım bankalar taşıt değerinin %90’ına kadar taşıt kredisi kullanma imkanı da sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı