KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi
KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

Finansal çalışmalar içerisinde ve bankalara yapılan ürünlerin kullanımı aşamasındaki başvurularda KKB kredi sicili bankalar tarafından öncelikli olarak sorgulanmaktadır. Yapılan bu sorgulama sonrasında kişilerin finansal profilleri ve risk durumları hakkında bir ön bilgi alınarak bu profil doğrultusunda başvurulara yanıt verilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi seçili veya daha çok Kredi Kayıt Bürosu notu olarak bilinmekte olan bu skoraj bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmek için oldukça ödemlidir.

Kredi ve kredi kartı başvuruları esnasında işlemlerin sürdürülebilirliği ile başvuru sahiplerinin risk profillerinin gözlemlenmesi aşamasında büyük rol oynamaktadır. KKB notları tüketicilerin ve kurumların kullanacak oldukları kredilerin geri ödeme potansiyelleri ve durumları hakkında bilgi vermekte olup, belli sınıflandırmalar yapması sebebi ile Kredi Kayıt Bürosu’nun bu not sistemine özen gösterilerek başvuru talepleri değerlendirilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu her kişi ve kurumun bankalar ile olan çalışmalarını kayıt altına almakta olup, dönemlik risk analizlerini muhafaza ederek risk analiz raporlarını oluşturmaktadır. Bu rapor içerisindeki derecelendirme için risk analiz notu denilebilmektedir. Bu sebeple KKB kredi sicili kötü olan ya da düşük olan kişi ve kurumlar yapmış oldukları kredi ya da kredi kartı başvurularında olumsuz yanıt alabilmektedirler.

Geçmiş dönem borçları ve gecikmiş geri ödeme taksitleri tüketicilerin kredi sicilinin üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ayrıca bu negatif kayıtlar tüketicinin Merkez Bankası tarafından düzenlenmekte olan kara listeye girmesine ya da kırmızı kalem yemesine sebep olabilmektedir. Bu durumlar kişinin finansal yaşantısına ve çalışmalarına kısıtlama getiren uygulamalardır. Bu durumlar ile karşılaşılması sonucu bankalar ile çalışmalara ara verilmektedir.

Ayrıca KKB kredi sicili kötü olana kredi verilmediği için bu dönemler içinde kara listeye eklenme durumunda dikkatli olması önerilmektedir. Kara listeye eklenmesi halinde ise 5 yıl süre ile sicilde değişiklik olmamalı ve risk teşkil etmektedir.

Günümüzde bu gibi kısıtlayıcı yöntemler sonrasında çalışmalarına devam edemeyen kişilere ve KKB sicili kötü olana kredi verilmemektedir. Ancak bir takım bankalar kredi sicili kötü ancak mevcut borçlarını kapatmış kişilere ve kurumlara alternatif yollar sunabilmektedir. Mevcut borçların ödendiğine dair bankadan ihbarname alınması sonucu bu bankalardan kredi kullanabilmek mümkündür.

Alınan bu belgelerin resmi bir belge olması nedeni ile bankaların hukuk müşavirliğinden alınması gerekmektedir. Bu bankalara yapılacak olan başvurularda ihbarnamenin başvuru formu ile beyan edilmesi kredinin olumlu sonuçlanmasına olanak verebilmektedir.

KKB kredi sicili kötü olana kredi vermekte olan bankalar için sunulmakta olan diğer bir alternatif seçenek ise teminat karşılığı kredi kullanılmasıdır. Talep edilecek kredi miktarına denk gelen ev, konut, taşıt veya arsanın ipotek edilmesi karşılığında tüketicinin risk profili en aza indirilmekte ve banka borcunu garanti altına almakta olması sebebi ile başvuru soncunun olumlu sonuçlanması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ancak unutmamak gerekir ki takibe alınmış dosyası bulunan kimseler hiçbir şekilde bankalara yapmış oldukları müracaatlardan olumlu yanıt alamamamktadırlar.

 

Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan