Diğer

KKB Puanı Nedir ? KKB Notu Kaç Olmalı ?

Güncelleme:

Günümüzde her bir tüketici finansal ihtiyaçları için bankalara müracaat etmekte ve nakit ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile gidermektedir. Bankalar da geliştirmiş oldukları sistemler ve bankacılık kanalları aracılığı ile tüketicilere pek çok alanda hizmet vermekte ve anında bankacılık anlayışı ile günün her saatinde hizmet vermeye devam etmektedirler. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı, ATM ve SMS bankacılığı aracılığı ile pek çok işlemin yapılmasına olanak sunan bankalar kredi, kredi kartı başvurusunun yanı sıra neredeyse tüm işlemlerin şubeye gitme ihtiyacı olmadan yürütülmesine olanak sunmaktadır.

Bankacılık kanalları ve şubeler aracılığı ile yapılan başvuru talepleri bankalar tarafından değerlendirilirken ilk olarak bir takım kriterlerin dikkate alındığı belirtilmelidir. Bu kriterler arasında öncelikle müşterilerin kredi sicilleri, sigortalı bir çalışan olup olmadığı ve aylık gelir durumu önemli rol oynamaktadır. Bu koşulların sağlanması ile başvurular olumlu yanıtlanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bankalar tarafından tüketicilerin değerlendirilmesi aşamasında kredi notu yani KKB puanı en önemli referanstır.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ülke genelindeki bankaların ortaklığı ile kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum tüm tüketicilerin finansal işlemlerini kayıt altına almakta ve ödeme performansları sonucunda elde ettiği analizler ile her bir tüketicinin notunu yani KKB puanını oluşturmaktadır. Bu puan kişilerin kredibilite durumları hakkında fikir vermesi sebebi ile bankalar tarafından oldukça önemli bir husustur. KKB puanı nedir sorusuna verilen açıklamada da belirtildiği gibi herhangi bir banka ile çalışmak isteyen tüketicinin finansal çalışmaları içerisinde herhangi bir sorun ya da gecikme gibi olumsuz kayıt olmaması iyi bir müşteri niteliği taşımasına yardımcı olacaktır. Bu durum sonucunda da bankalar tarafından olumlu yanıt almak kaçınılmazdır.

KKB skoru önemli bir referans olması sebebi ile ön eleme aşamasında dikkate alınan ilk kriterdir. Bu kriteri yeterli oranda sağlayan ve 0 ile 1900’lük puan dilimi içerisinde iyi bir seviyede olan tüketiciler olumlu sonuçlanan başvurular ile birlikte pek çok kampanyadan da yararlanabilmektedirler. Ayrıca günümüzde yapılan bir takım çalışmalar ile birlikte pek çok banka kredi notu yani KKB puanı yüksek olan kişilere uygun faiz oranlarında ve vade sürelerinde kredi seçenekleri de sunmaktadır.

Kefil koşulunun sağlanmasına bile ihtiyaç duymadan yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen tüketicilerin KKB skorlarının iyi seviyelerde olması gerektiği de hatırlatılmalıdır. Ayrıca kredi notu ile ilgili merak edilen tüm konu başlıklarına ilişkin açıklamaların bulunduğu kredinotum.com adresi içerisinden daha detaylı bilgilere erişmek mümkündür. Açıklayıcı bilgilerin yer aldığı bu sayfa içerisinden en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplara ayrılmış kredi notu puanlamalarını da incelenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı