KKB Puanı ve Skoru Nedir

KKB Puanı ve Skoru Nedir
KKB Puanı ve Skoru Nedir

KKB skoru ve puanı, bankaların kredilendirebilmesi için Findeks aracılığıyla tüm bankalarda yaptığınız işlemler tek bir veri tabanında toplanarak, 0 ile 1900 arasında verilen bir değerdir.

Siz 10 bin TL kredi kullandıysanız ve bankalarla sorunlu ödeme performansı sonrası 15 bin TL kredi talebinde bulunursanız banka yine krediyi onaylamayacaktır. Çünkü sizin yeni bir krediyi ödemeniz için banka gözünde 10 bin TL üzerinde limitiniz yoktur. Daha önce 25 bin TL değerinde bir kredi ödediyseniz ve sorun yaşamadıysanız banka size 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisini aynı gün çok hızlı verecektir. Yukarıdaki örneklere göre sizin aylık geliriniz 2000TL olup 20 bin TL kredi için 24 ay vade isterseniz banka onaylamayabilir. Ancak bu kredi için 36 ay vade talebiniz de banka krediyi onaylayacaktır. Çünkü, 2000TL geliriniz olup aylık sabit giderlerinizi de hesaplayan banka, kredi taksitinin yüksek olmasından dolayı sizin krediyi ödeyemebileceğinizi düşünecektir.

KKB KREDİ NOTU KAÇ OLMALI: Talep ettiğiniz kredi miktarı ile geri ödeme için vade talebinize kadar kredi notunuz da kredinizin onaylanıp onaylanmamasında etkili bir faktördür. Eğer sizin aylık 2000TL gelirin var ve hiçbir bankaya borcunuz yoksa, 1400’de kredi notunuz varsa 30 bin TL’ye kadar krediyi çok rahat, kefilsiz kullanabilirsiniz.

KREDİ ALMAK İÇİN KKB SKORUM KAÇ OLMALI: Siz daha önce kredi kullandıysanız ve ödemelerinizi hep gecikmeli yaptıysanız, krediniz bittiyse ve yeni kredi talep ediyorsanız, önceki kredi miktarınız da 20 bin TL ise, banka size yeni bir kredi vereceği zaman 20 bin TL üzerinde kredi vermeyecektir. Çünkü siz 20 bin TL’lik kredi de sürekli gecikme yaşamış ve banka gözünde bu limitte bir profile sahip olmuşsunuz demekdir.

Aylık asgari ücret ile çalışan biriyseniz ve 15 bin TL kredi için 24 ay vade isterseniz, banka bu krediyi de onaylamayacaktır. Çünkü sizin aylık sabit giderleriniz dışında kalan miktarın tamamını krediye ayırmanız gerekecektir ve banka bu riski almayacaktır. Vadeniz 36 ay olursa krediniz onaylanacaktır.

KKB KREDİ SKORU KAÇ OLMALI: Kredi kayıt bürosu olan KKB skoru genel olarak 900 ile 1900 arasında olan kişilerin kredileri, talep ettiği kredi miktarı ile vade süresi üzerinden aylık geliri ve ödemesi gereken borçları hesaplanarak, ev sahibi olup olmadığı ve aynı hanede yaşayan – bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahi hesaplanarak ortaya koyulur.

KKB PUANIMI NASIL YÜKSELTEBİLİRİM: KKB notunuzu yükseltmenin en önemli kriteri borçlarınızı zamanında ödeyerek, sabırla beklemektir. Kredi notunuzun hızlı yükselmesini istiyorsanız, kredili tüm bankacılık işlemlerinizde ödemelerinizi gününde yapmalı ve asla gecikmeli duruma düşmemelisiniz. Ayrıca uzmanlarımızın hazırladığı kredi notu yükseltme teknikleri konulu makalemizi okuyarak çok daha hızlı kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili ipuçlarımızı okumanızı öneririz.

[ads2]

KKB PUANIM NEDEN DÜŞÜYOR: KKB puanın düşmesinin en büyük nedeni borçların geç ödenmesidir. Kredi kullandıysanız ve her ayın 5inde ödemesi varsa siz 6sında dahi yapsanız banka sizi 1 ay gecikme olarak hesaplayacaktır. Bu da sizin 8 ay düzenli ödeme yaptığınızda düzelebilecek bir gecikmedir. Siz, 15 ay düzenli ödeyip 1 ay geciktirdiğinizde, üzerine 8 ay daha düzenli ödeme yapmanız gerekir ki o 1 aylık gecikme iptal olabilsin. Aksi durumda ara ara da gecikmeli ödeme yapıyor olsanız, tekrar aktif olarak belirli dönemlerde düzenli ödeme yapmalısınız ki, istikrar sağlansın, kredi notunuz yükselmeye başlasın. Aksi durumda kredi notunuz daima düşükte olacaktır. 1 gecikme demek 12 aylık olumlu ödemenin silinmesi demektir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan