Kredi Notu

KKB Sicili Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar

KKB kredi sicili ya da KKB notu kredi ve kredi kartı başvurularında işlemin sürdürülebilirliği ve başvuru sahibinin risk durumunun gözlemlenmesi hususunda büyük önem taşımaktadır. KKB notu tüketicilerin veya kurumların ödeme potansiyellerini ve durumlarını sınıflandırmakta olması sebebi ile bankalar Kredi Kayıt Bürosu’nun bu puanlama sistemine dikkat ederek başvuru taleplerini değerlendirmeye almaktadır.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından her kişi ve kurumların tüm banka ve dönemleri kapsayan risk analizleri kayıt altına alınmakta ve risk analiz raporu belirlenmektedir. Bu rapor içerisindeki derece için risk analiz puanı demek mümkündür. Bu nedenle KKB notu düşük olan kişi veya kurumların kredi başvuruları esnasında olumsuz yanıt almaları ya da sorunlar yaşamaları kaçınılmaz olmaktadır.

Geçmiş dönemlerdeki borçlar ve gecikmeli ödemeler kişinin kredi sicilinin kötü olmasına, kara listeye girmesine ya da bankalar tarafından kırmızı kalem yemesine yol açabilmektedir. KKB kredi sicilinin kötü olduğu dönemler içerisinde kara listeye girilmesi gibi durumlarda 5 yıl süreli sicilde değişiklik olmamaktadır. Ancak bu durumlar için bir takım bankalar kredi sicili kötü olan ancak tüm borçlarını temizlemiş kişi ve kurumlar için bazı alternatif yollar sunmaktadır. Tüm borçların temizlendiğine dair bankalardan ihbarname alınarak başvuru yapılabilmektedir. Bu alınan belge resmi bir belge olması sebebi ile bankaların hukuk müşavirliğinden alınmalıdır.

Talep edilen kredi tutarında denk gelebilecek ev, konut, arsa ya da taşıt gibi malların ipotek edilmesi ile banka riskini en aza indirerek kredi başvurusunu onaylayabilmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki takibe alınan kişiler hiçbir şekilde bankalardan kredi başvurularına olumlu yanıt alamamamktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı