KKB Skoru Nasıl Güncellenir

KKB Skoru Nasıl Güncellenir
KKB Skoru Nasıl Güncellenir

Kredi Kayıt Bürosu, kredi vermekte olan finansal kurumların müşterileri ile ilgili kredi geri ödeme performanslarını içeren bilgilerin paylaşılmakta olduğu bir veritabanı hizmetidir. Bu sistem içerisinde bankalar, finansal kiralama, barca aracı kurumları, tüketici finansman şirketleri, sigorta şirketleri, faktöring, finans kurumları, forfaiting ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafınca üye olunarak sorgulama hizmetinden yararlanmaktadırlar.

Kişi veya kuruluşların kullanmış oldukları kredi veya kredi kartlarının borçlarını geri ödemede sıkıntı yaşaması ve gecikmeye düşmesi durumunda KKB veritabanı üzerinde negatif kayıt oluşmaktadır. KKB’ye üye olan bankalara ve diğer tüm kuruluşlara gelen başvurularda tüketicinin diğer kuruluşlarla olan ilişkileri ile herhangi bir kredi borcu olup olmadığı sorgulanmakta olup, geri ödeme performansları hakkında detaylı bilgiler alınmaktadır. Tüketici ile ilgili negatif bir kayıt çıkması halinde bankalar yeni başvurulara olumlu sonuç verebilmektedirler.

Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtları içerisinde pek çok bilgi yer almaktadır. Böyle geniş bir sistem ağında yeni kayıt oluşturulması oldukça kolaydır. Bu nedenle KKB’ye üye olan kuruluşlar sorun yaşadıkları müşterileri ile ilgili bilgileri ilgili ay içerisinde direk olarak aktarabilmektedir. Ancak asıl problem mevcut müşterinin bilgilerinin güncellenmesinde yaşanmaktadır. Kişilerin ve kuruluşların tüm geçmiş dönem borçlarının, ödeme disiplinlerinin ve risk analizlerinin yer almış olduğu bu veritabanı içerisinde hangi bilginin güncellenmesi gerektiği oldukça önemlidir. KKB üyeleri müşterilerin gecikmeleri ve düzensiz ödemeleri ile ilgili bilgileri bu sistem üzerinde güncelleme yaparak kayıt altına alabilmekteyken, aynı uygulamayı gecikme durumu olumlu yönde ilerleyen ve herhangi bir disiplinsiz ödemesi mevcut olmayan müşteriler için başarılı bir şekilde KKB’de güncelleme yapılamamaktadır.

KKB sisteminden ve kayıtlarından yararlanarak işlem yapan kuruluşların kredi risk bölümleridir. Bu bölümler kredi ödeme performanslarının negatif yönleri ile daha fazla ilgilenmeleri nedeni ile kötüden pozitife doğru geçen işlemler yüzdelik dilimde büyük olmadığı için pek önemsenememektedir. Bu nedenle genellikle mağdur olan tüketiciler bu konuda aksiyon almalıdırlar.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan